Mińsk Mazowiecki spółdzielczy

W przededniu Międzynarodowego Dnia Spółdzielczości, obchodzonego od 87 lat 1 lipca, obradowali według nowej ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych na walnym zgromadzeniu mińscy spółdzielcy Przełomu. Walne zgromadzenie członków Spółdzielni Mieszkaniowej Przełom w Mińsku Mazowieckim zastąpiło dotychczasowe zebrania przedstawicieli członków poprzedzane zebraniami grup członkowskich. Ze względów technicznych, zgodnie ze statutem spółdzielni walne przeprowadzono w trzech częściach - 28, 29 i 30 czerwca

Przełom po nowemu

Mińsk Mazowiecki spółdzielczy / Przełom po nowemu

Zgodnie z przewidywaniami frekwencja była podobna jak na dotychczasowych zebraniach grup członkowskich. Na obecny stan 3.655 członków na cząstkowych spotkaniach obradowało łącznie ok. 200 osób.
Sprawozdanie zarządu, jakie przedstawił prezes Krzysztof Roguski, zawierało finansowy obraz spółdzielni, który w ocenie przeprowadzonej w 2009 roku lustracji za minione trzy lata oraz w świetle protokołu badania bilansu za ubiegły rok, mógł ucieszyć spółdzielców i wystawić dobre świadectwo zarządowi. To jednak nie daje prawa zarządowi, aby nie prowadził dalej mobilizacji. Prezes Roguski stwierdził, że mimo dobrego wyniku, oczekiwania ze strony członków SM wymagają kolejnego wysiłku i realizacji nowych zadań, których celem jest poprawa warunków zamieszkiwania.
Dyskusja, jak zawsze w Przełomie żywa i dynamiczna, dotyczyła przede wszystkim stanu technicznego budynków i terenów wokół nich. Zwracano uwagę na występujące niedociągnięcia w technicznym zabezpieczaniu majątku. Dużo czasu poświęcono sprawom bezpieczeństwa i porządku w osiedlach. Tutaj wyrażano zaniepokojenie brakiem pomocy ze strony straży miejskiej, gdzie zgłaszane prośby o interwencję w przypadkach naruszania porządku publicznego w różnych formach na spółdzielczych osiedlach spotykają się z odmową, gdyż Straż Miejska nie podejmuje działań na terenach prywatnych, a tak jest rozumiany w tej formacji teren Spółdzielni. We wszystkich częściach walnego zebrania zwracano uwagę na występujące coraz częściej przypadki wrzucania śmieci do pojemników na spółdzielczych osiedlach przez mieszkańców indywidualnych posesji. Problemem tym winny zainteresować się odpowiednie służby w Urzędzie Miejskim.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt dojrzałości i społecznego wyczulenia uczestników walnego zebrania, gdyż niemal jednomyślnie odrzucili projekt uchwały kilkunastu członków Przełomu, którzy chcieli odebrać dzieciom klub przy Kopernika 5, proponując likwidację działalności kulturalno-oświatowej w spółdzielni. Podkreślić warto, że nieodpowiedzialny wnioskodawca prawdopodobnie uzyskał poparcie dwojga pedagogów, co odnotować można ze zdumieniem i niedowierzaniem.
W związku z zakończeniem kadencji dokonano wyborów rady nadzorczej. Nowością była procedura wyborcza. Zgłoszony przez wnioskodawcę kandydat musiał przed rejestracją na liście wyborczej uzyskać pisemne poparcie 10 członków spółdzielni. Przed głosowaniem kandydaci dokonywali własnej prezentacji. Do 15 osobowej rady konkurowało 36 członków spółdzielni.
W trzech turach głosowań, na każdej części walnego zgromadzenia na jedną, wspólną listę wybrano na trzyletnią kadencję nową radę nadzorczą. Wśród kilkunastu zgłoszonych projektów uchwał, w zdecydowany sposób przyjęto uchwały i udzielono absolutorium członkom zarządu spółdzielni. Kolegium walnego zgromadzenia w niedługim czasie zbilansuje decyzje cząstkowych obrad i sporządzi jednolity protokół całego walnego zebrania. Odbędzie się również pierwsze w nowym składzie posiedzenie rady nadzorczej. Wówczas szerzej poinformujemy czytelników o przebiegu i ustaleniach spółdzielczych nowych władz Przełomu.

Numer: 2010 28   Autor: Czesław Gągol





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *