MTM w MSzA

Mińskie Towarzystwo Muzyczne dostarcza nam kilka razy w roku rozrywki z wyższej półki, pozwalając przeżywać wzruszenia dzięki koncertom organizowanym z wielkim pietyzmem. Ale dzieci z mińskich i gminnych szkół oraz ich opiekunowie wiedzą, jak nieocenioną działalność prowadzi MTM – właśnie z myślą o nich

Lekcje na trzy

MTM w MSzA / Lekcje na trzy

Od prawie 7 lat, raz w miesiącu MTM organizuje koncerty – audycje muzyczne, czyli koncerty w tym samym stopniu edukacyjne, co rozrywkowe. Zdając sobie sprawę z poziomu uczenia dzieci na lekcjach wychowania muzycznego – na tych koncertach dzieciaki wchłaniają podstawową wiedzę na temat muzyki, terminologii muzycznej, kompozytorów itp. Występują różne zespoły, soliści, chóry, ansamble małe i duże. Repertuar od klasyki poprzez jazz aż do muzyki nazywanej klubową. Gdyby jeszcze kultura w naszym mieście była hojniej dofinansowana... a na razie dzieci otrzymują to, co wynika z bardzo dobrej woli i serca wykonawców, i to dzięki szczególnej zapobiegliwości Arkadiusza Żarka.
W ubiegłym roku MTM otrzymało na swoją działalność 30 tysięcy złotych – a w tym roku już tylko 25 tysięcy zł. MTM (o zgrozo!) musiało wyłączyć telefon, bo nie mieli po prostu czym płacić. Tymczasem audycje wychowują melomanów, przecież za kilka lat to oni będą stanowić publiczność na koncertach. Wiadomo, że pan burmistrz jest zadowolony z coraz bardziej rozmiłowanych w muzyce mińszczan. Muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale w rozwoju dzieci uruchamia współpracę obu półkul mózgu, przyczynia się do uwrażliwiania młodego człowieka nie tylko na muzykę. A przy tym widać, że dzieci nie nudzą się, biorą udział w audycji, biją brawo i aż rwą się do tańca – ale dobre wychowanie zmusza je do słuchania, mimo że z estrady płynie najpiękniejszy z walców pana Straussa!
Wtorkową audycję w MSA prowadził, a nawet czasem dyrygował Roman Wachowicz, znakomity teoretyk, instrumentalista i, jak się okazało, prezenter! Orkiestrą Kameralną dyrygował jej twórca – Maciej Wenanty Domagała, a przy fortepianie niezawodna Paulina Rzewuska-Korycińska. Lekcja składała się z niewielkiego testu obnażającego wspomniane już niedoskonałości podstawowej wiedzy, następnie prowadzący udzielił bogatej informacji o instrumentach - przy okazji prezentacji muzyków, oraz z repertuaru na wysokim poziomie w znakomitej aranżacji M.W. Domagały. Już na wstępie orkiestra wykonała utwór kompozycji dyrygenta – „Te Deum”, przy tej okazji dzieciaki mogły poczuć się dowartościowane, kiedy dowiedziały się, że utwory Te Deum grywało się zawsze ku czci dostojnych osób lub z okazji wyjątkowych wydarzeń. Wysłuchały w skupieniu, nagradzały szczerymi brawami, a podskakiwały, klaszcząc do rytmu, kiedy zagrano znane ragtime’y Scota Joplina! Sądząc po reakcji młodej publiczności, te audycje są nieocenione, a w dodatku dają sporo satysfakcji nauczycielom na estradzie!

Numer: 2007 18   Autor: Bożena Abratowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *