Festiwal w Janowie

W ostatnim dniu lutego szkoła w Janowie urządziła Festiwal Poezji i Piosenki Obcojęzycznej. Dominował język angielski, jako najbardziej popularny w zjednoczonej Europie, ale dzieci w kilku wypadkach prezentowały swoje umiejętności również po rosyjsku i francusku, i to z powodzeniem, czego dowodem jest druga lokata w konkursie piosenki, uzyskana za wykonanie starego paryskiego przeboju chwalącego urodę Pól Elizejskich

Obcojęzyczni

Festiwal w Janowie / Obcojęzyczni

Inicjatorki imprezy - Agnieszka Pielasa (nauczanie początkowe) i Małgorzata Bocheńska (język polski i rosyjski) – przystępowały do realizacji tego debiutu festiwalowego z pewnymi obawami, ale wszystko poszło jak po maśle i był to wspaniały, poświęcony talentom dziecięcym, dzień. A były powody do obaw, już choćby dlatego, że udział wzięło 7 szkół: gospodarze oraz podstawówki z Marianki, Starej Niedziałki, Stojadeł, Zamienia, Brzózego i Dąbrówka z Mińska. W sumie 57 dzieci, a każde mogło regulaminowo wykonać 2 piosenki i wyrecytować 2 wiersze. Nad efektami swojej pracy z dziećmi czuwały panie: Joanna Zaniewska, Sylwia Piotrowska, Teresa Romaszuk, Katarzyna Trojanek, Aneta Osińska, Agata Słodownik, Jolanta Roguska, Elżbieta Malinowska, Katarzyna Wereda, Katarzyna Łaziuk i Hanna Jaworska. Artystyczno-lingwistyczne prezentacje oceniał muzyk Andrzej Noiszewski oraz lingwiści Maria Bartoszewska, Eliza Trojanowska i Michał Podrucki. Oceniali wnikliwie, sprawiedliwie i ku aprobacie dziecięcej widowni.
Impreza odbyła się w kameralnej salce wygospodarowanej w piwnicy, co stworzyło dodatkowo dobry nastrój, a przede wszystkim – jak twierdzi dyrektor Jerzy Wierzbicki – efekty akustyczne dużo lepsze niż w pełnej pogłosu sali gimnastycznej. Wśród publiczności siedział główny dobrodziej poseł Czesław Mroczek (znajduje czas dla dzieciaków) i Leszek Szostak – kierownik administracyjny szkół w mińskiej gminie. Udało się pozyskać wielu sponsorów, dzięki którym, oprócz szczególnie nagrodzonych, wszystkie uczestniczące w festiwalu dzieci otrzymały upominki: książki, notesy, długopisy, i łakocie.
Wszyscy uczestnicy prezentowali wysoki poziom a najlepsi to: w kategorii poezja recytowana przez dzieci z klas I – III: Karolina Nalazek, Wiktoria Wiechetek, Patryk Waszelewski i wyróżniony Piotr Romaszuk. Piosenka w tej grupie wiekowej dała laury Marcie Witowskiej, Aleksandrze Zychowicz, Weronice Zawadzkiej i wyróżnienie Monice Pydyńskiej.
Znacznie dojrzalej interpretowały piosenki dzieci z klas IV-VI. Jednogłośnie wygrała w tym konkursie grupa „ABBA junior” z Marianki w składzie: Magda Gryglas, Klaudia Zaperta, Andrzej Kwiatek i zabawny Mateusz Szadkowski. Tuż za nimi trzy francuzeczki w beretach (szkolnych) - Sylwia Stręk, Kinga Kalinowska i Paulina Bąk z mińskiej Dąbrówki – popisały się muzykalnością i bezbłędną wymową. Na trzecim miejscu uplasowały się Katarzyna Malitka i Martyna Dąbrowska, a wyróżnienie otrzymały Justyna Dąbrowska i Marta Plewka. W poezji natomiast górowała Katarzyna Papis, za nią tercet – Ewelina Michalczyk, Kinga Boryszewska i Maciek Dzienio. Trzecie miejsce zajęła Angelika Zaniewska. Wyróżniono Magdalenę Krupę. Po kilkugodzinnych zmaganiach poczęstowano dzieciaki napojami i wspaniałymi ciastami z maminych wypieków.

Numer: 2006 11   Autor: Bożena Abratowska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *