Latowicz rolników

Rolnicy są już przyzwyczajeni do corocznego składania wniosków o bezpośrednie dopłaty unijne. Bieżący rok przyniesie jednak pewne zmiany, o których warto wiedzieć. Okazuje się, że niektórzy będą mogli oszczędzić sobie wypełniania wniosków w przyszłych latach. Największą nowością jest jednak obowiązkowe skorzystanie z internetu. Informacji na ten temat  wysłuchali niedawno latowiccy radni...

Dopłaty z postępem

Latowicz jest gminą rolniczą, więc wszelka tematyka związana z uprawą ziemi czy hodowlą spotyka się tam z żywym zainteresowaniem. Nie inaczej było w przypadku wizyty Sławomira Włodarczyka z Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, który wyjaśniał, co w 2018 roku zmienia się w kwestii dopłat bezpośrednich. Nie jest tego dużo, ale różnice będą odczuwalne.
Od 2018 roku wszystkie wnioski należy składać elektronicznie. W tym celu została stworzona aplikacja eWniosekPlus, do której możemy trafić za pośrednictwem strony ARiMR. W założeniu ma być bardziej intuicyjna niż wszelkie poprzednie, które próbowano wdrażać. Na razie jednak nie można wiele powiedzieć, bo jej wersja demo zostanie udostępniona doradcom rolnym 12 lutego. Natomiast w pełni zacznie funkcjonować w okresie składania wniosków, czyli od 15 marca. Jeśli wnioskodawcy nie będą czekać na ostatnią chwilę, to program powinien znacznie usprawnić całą procedurę. W innym przypadku może dojść do przeciążenia.

Aplikacja poprowadzi rolnika przez cały proces składania wniosków. Na indywidualnym koncie będą zapisane dane z poprzednich lat, więc – jeśli nic się od tego czasu nie zmieniło – wystarczy je zaakceptować. W innym przypadku trzeba będzie oznaczyć działkę oraz podać pozostałe dane. Podobno będzie to bardzo łatwe. Konieczne jest posiadanie dostępu do internetu, ale w mińskiej ARiMR zostaną wydzielone specjalne stanowiska, gdzie będzie można wypełnić wniosek, radząc się specjalistów.

Jeszcze do 2020 roku będą przychodzić pocztą papierowe dokumenty, ale tych nie należy już składać. Agencja pozostawia sobie jednak furtkę, podając, że taki wniosek jest dopuszczalny, ale tylko w przypadku rolników, którzy nie są w stanie złożyć go w wersji elektronicznej i jednocześnie nie mogą skorzystać z pomocy technicznej zapewnionej przez biuro powiatowe ARiMR.
Drugą nowością są oświadczenia, w których podajemy, że od poprzedniego roku nic się nie zmieniło. Zastępuje ono wniosek, ale trzeba je złożyć wcześniej – od 15 lutego do 14 marca. Jednak dostępne jest tylko dla rolników, którzy deklarowali powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i wykorzystywali ją w konkretny, podany na stronie ARiMR sposób.

Rolnicy powinni zainteresować się sprawą. W lutym i marcu zaczną się szkolenia w obsłudze aplikacji, na które warto się wybrać – w Latowiczu będzie to 12 marca. Latowiccy radni i sołtysi już wyrazili zainteresowanie, dopytując się o szczegóły. Nie uzyskali jednak pełnych odpowiedzi, bo doradcy rolni nie widzieli jeszcze programu.

Numer: 6 (1062) 2018 Autor: Łukasz KućKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *