Powiat mińskiPowiat miński konkursów

Mało kto wie, że w powiecie są organizowane konkursy polonistyczne z pisarzem lub poetą w roli patrona. Trzecia edycja tego przedsięwzięcia poświęcona była życiu i twórczości Adama Mickiewicza, o którym przeciętny chlebojad wie, że wielkim poetą był, bo stworzył Pana Tadeusza i obdarzył nas Dziadami.

Ekonom ojczysty

Powiat miński konkursów / Ekonom ojczysty

Skąd Mickiewicz w roku nieprzystającym na okrągło ani do daty urodzin, ani śmierci – nie wiadomo. Może dlatego, że w 200 lat temu uczęszczał do dominikańskiej szkoły powiatowej w Nowogródku, gdzie przeżywał śmierć ojca i rozbicie wojsk Napoleona pod Moskwą.

Niedawno w Zespole Szkół Ekonomicznych miało miejsce podsumowanie konkursu o Mickiewiczu i wręczenie nagród zwycięzcom w finale powiatowym, który odbył się 5
kwietnia 2013 r. Wzięło udział 12 uczestników z pięciu szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego: Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Zespołu Szkół im. Marii Skłodowskiej- Curie, Zespołu Szkół Agrotechnicznych, Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Mrozach oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Wygrała Karolina Dymek, uczennica klasy IIIE LO, którą do konkursu przygotowała Małgorzata Kaczmarek.


– Niezwykle się cieszę z sukcesu mojej uczennicy i z tego, że nie zmarnowała czasu, spędzonego w naszej szkole. Wiem też, że Karolina bardzo interesuje się literaturą i na pewno nie spocznie na laurach, a jej przyjaźń z książkami nie skończy się z chwilą ukończenia edukacji licealnej. Taka świadomość oczywiście jest dla nauczyciela krzepiąca – powiedziała nam po konkursie polonistka zwyciężczyni.

Drugie miejsce zajęła Milena Śmietańska z Zespołu Szkół Ekonomicznych, a przygotowywana przez Agnieszkę Śledziewską, natomiast trzecie miejsce przypadło jej koleżance Ewelinie Bąkowskiej, ale pod opieką Bożenny Stępniewskiej. Nagrody i dyplomy oraz podziękowania, ufundowane przez radę rodziców wręczyła zwycięzcom i opiekunom dyrektor Elżbieta Zofia Wieczorek.

A podsumowanie konkursu uświetniła wykładem na temat historii inscenizacji Dziadów Adama Mickiewicza dr Maria Makaruk z Zakładu Literatury Romantyzmu Uniwersytetu Warszawskiego.

Kto w przyszłym roku? Może urodzony 9 listopada 1873 r. Tadeusz Miciński, poeta (słynny z W mroku gwiazd), dramaturg, prozaik i publicysta. A może zmarły 23 grudnia 1923 r. Włodzimierz Przerwa-Tetmajer, malarz, dramaturg, poeta, publicysta, polityk lub zmarły 27 grudnia 1953 r. Julian Tuwim, poeta, tłumacz, satyryk i autor tekstów kabaretowych. Wszyscy trochę za późno, ale to lepsze niż brak jakiejkolwiek pamięci. Najbardziej zaś smuci niedosyt pamięci literackiej.

Numer: 16(807)2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *