Powiat mińskiPowiat miński gospodyń

Mądrość i związana z nią wiedza wyzwala satysfakcję, a połączona z praktyką zapewnia dostatnie życie. Czy tak jest w przypadku najmądrzejszych w gminach gospodyń? Nie zdradzały, ile mają na koncie, ale w głowie na pewno więcej od wiejskiej przeciętności. Podczas powiatowego finału olimpiady wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości walczyły nie tylko o uznanie, ale i o nagrody...

Jakości mądrości

Olimpiadę wiedzy o wiejskim gospodarstwie domowym i przedsiębiorczości od 20 lat organizuje powiat miński oraz Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Siedlcach przy współpracy z Powiatowym Zespołem Doradztwa Rolniczego w Mińsku Mazowieckim.
W tegorocznej edycji olimpiady swoją wiedzę sprawdziło ponad 400 mieszkanek gmin powiatu mińskiego. Spośród nich wyłoniono po trzy laureatki z każdej gminy. We wtorek, 12 czerwca 2018 r. do sali konferencyjnej starostwa powiatowego w Mińsku Mazowieckim przyjechało 25 finalistek etapów gminnych organizowanych przez PZDR we współpracy z właściwymi urzędami gmin.
Finalistki powitał starosta Antoni J. Tarczyński oraz kierownik mińskiego PZD R Marek Niewęgłowski, życząc zwycięstwa najlepszym gospodyniom.
Tym razem laureatki olimpiad gminnych zmierzyły się w starostwie z 50 pytaniami testowymi, które sprawdziły ich wiedzę o racjonalnym zarządzaniu zasobami gospodarstwa, zdrowym żywieniu, przedsiębiorczości, a nawet wykorzystaniu środków unijnych w nowoczesnej gospodarce rolnej.
Wśród nich były pytania jednoznaczne i proste, ale nie brakowało też kontekstowych, praktycznych i zmuszających do myślenia.
Najlepiej wypadła Agnieszka Kosieradzka z Nartu w gminie Jakubów, uzyskując w teście 38 punktów. O drugie miejsce walczyły w dogrywce mające po 36 punktów Cecylia Zagórska z gminy Dębe Wielkie i Henryka Wiechetek z Turku w gminie Jakubów. Tu więcej szczęścia miała dębianka i to jej  przypadł tytuł pierwszej wicemistrzyni mądrości. Pani Henryce przypadł olimpijski brąz.
Do etapu powiatowego przystąpiły ponadto: Jadwiga Mankiewicz, Hanna Brączek, Monika Soczewka, Grażyna Majszyk, Urszula Święch, Bogumiła  Pisarzak,Elżbieta Rutka, Lidia Podobas, Anna Chabera, Bogusława Gryz, Ryszarda Cyran, Anna Gąsior, Renata Gałązka, Honorata Chróścik, Anna  Pielasa, Bożena Sadowska, Zofia Wardzyńska, Teresa Kruszyńska, Zofia Wójcik, Elżbieta Bajszczak, Mariola Zgódka i Barbara Niedziałkowska. Wszystkie uzyskały co najmniej połowę możliwych do zdobycia punktów.
Tak twierdziły organizatorki finału, a jedna z nich dokładnie omówiła każde testowe zadanie, by olimpiada nie tylko sprawdziła wiedzę, ale i jeszcze ją wzmocniła.
Finał powiatowy olimpiady zorganizowano tuż przed VI Dniami Powiatu Mińskiego. Trzeba się było pośpieszyć, bo uroczyste ogłoszenie wyników oraz  wręczenie nagród nastąpiło w niedzielę, 17 czerwca podczas festynu rodzinnego. Stawiły się prawie w komplecie, odbierając z rąk starosty i  mińskiego    szefa PZDR domowe zestawy stołowe i dekoracyjne.

Numer: 25 (1081) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *