Powiat mińskiMienia na pikniku

Wśród czerwcowych spotkań w plenerze wyróżnia się piknik integracyjny ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE organizowany w Domu Pomocy Społecznej św. Józefa w Mieni. Od kilkunastu lat gromadzi w gościnnych progach placówki kilkaset osób. Zarówno żyjących z niepełnosprawnością i wykluczonych społecznie, jak i animatorów lokalnej społeczności czy młodzież z okolicznych szkół i ośrodków wychowawczych...

Szlagiery z paniery

Nie inaczej było w tym roku: w słoneczny czwartkowy poranek – 7 czerwca, ku uciesze mieszkańców i pracowników Domu, stawili się goście z ponad dwudziestu jednostek pomocy społecznej, placówek oświatowo-wychowawczych i organizacji pozarządowych.

Tegoroczna – 14 już edycja pikniku była również okazją do uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Ta idea szczególnie zaznaczyła się w głównej części spotkania – konkursie karaoke, podczas którego pracownicy placówek pomocowych stają do wokalnej rywalizacji poddając się ocenie jurorów rekrutujących się spośród podopiecznych tych placówek. Ze sceny zabrzmiały więc miłosne przeboje międzywojnia. Była pieśń o ukochanym i umiłowanym kraju która – bez względu na kontekst historyczny – wycisnęła łezkę z niejednego oka i polska cha-cha z lat pięćdziesiątych. Słowem – rodzime evergreeny stulecia. Wykonawcom nie brakowało inwencji w interpretacji piosenek i  scenicznym wizerunku. Tak więc przed publicznością pojawiły się i femme fatale z lat dwudziestych w czerni, i oszałamiające kolorami Mazowszanki.

Tradycyjnie nie kunszt wykonania (choć i ten był bez zarzutu), lecz atmosfera niewymuszonej zabawy była tu najważniejsza. Jednak warto odnotować, że na najwyższym konkursowym podium stanęli pracownicy Centrum Alzheimera z Warszawy za nieśmiertelną Małgośkę  Maryli Rodowicz. Obok nich artyści z Domu Pomocy Społecznej Jedlina w Mieni za polskie kwiaty i grupa Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy z Mińska Mazowieckiego śpiewająca o grzesznym braku kochania w upojną noc.

Całości scenicznych popisów dopełniły lokalne gwiazdy. Wśród utalentowana muzycznie była mieszkanka DPS św Józefa Ania Piętka oraz dzieci z przedszkola i szkoły podstawowej w Wiciejowie. Uzupełnieniem duchowej uczty były liczne atrakcje kulinarne. Goście mogli więc zregenerować siły, aby sprostać wyzwaniom na parkiecie, który przy muzyce na żywo nie pustoszał do późnych godzin popołudniowych.

Piknikowe spotkania nie są wyjątkiem w pracy placówki, a jedynie podsumowaniem całorocznej działalności. Tu spotykają się młodzi i seniorzy, chorzy i zdrowi, twórcy i odbiorcy kultury. Tu rodzi się nowy standard przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu i promocji wolontariatu. Tu można się przekonać, że chory i niepełnosprawny jest nie tylko odbiorcą, ale i dawcą pomocy, bo pomaga zrozumieć świat, uwrażliwić – sumowała piknik zastępczyni dyrektora DPS, Ksenia Wąsowska.

Przy okazji okazało się, że obecnie w DPS przebywa 180 pensjonariuszy za ponad 3 tysiące złotych miesięcznie każdy. Zazwyczaj do pobytu dopłacają gminy, ale na razie wolnych miejsc nie ma. 

Współorganizatorem pikniku Mienia 2018 było Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Niedostosowanych Społecznie SIGMA, patronatem honorowym imprezę objął starosta Antoni J. Tarczyński, a dofinansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Numer: 24 (1080) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *