Powiat mińskiPowiat miński mundurowy

Byli pierwsi w powiecie, zakładając uczniom mundury. Niekoniecznie ładne i typowo wojskowe, ale zawsze wzbudzające zainteresowanie. Szczególnie w latach szkolnej, garderobianej wolności, kiedy wszelaki uniformizm nie był ani modny, ani nawet tolerowany. Klasom wojskowym Budowlanki jednak się udało i w dobrym stanie przetrwały do kryształowego jubileuszu...

Kryształowe wojskowe

Właśnie Budowlanka obchodziła 15-lecie swoich klas wojskowych. Uroczystość uświetnili obecnością goście, w tym posłanka Teresa Wargocka, starosta Antoni Tarczyński, komendant OSŻW płk. Tomasz Szoplik, komendant CSŻW ppłk. Sławomir Niemirka, komendant 23 BLT płk pil. Piotr Iwaszko, ppłk Arkadiusz Wojtaczka z MON oraz dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół ponadgimnazjalnych z Otwocka, Warszawy i Mińska. Na uroczystość przybyli także absolwenci klas wojskowych ze swoim szefem Tadeuszem Urbanowiczem. Jego pełne emocji i szczerości wystąpienie zapadnie w pamięć nie tylko byłym uczniom, którzy pamiętają heroiczne zmagania fanów klas wojskowych z programem nauczania, prawem i brakiem funduszy. Jednak – jak widać – trud się opłacił, a mundury w szkole to już zwykła, choć ciągle inspirująca rzeczywistość.

W części oficjalnej jubileuszu wzięły udział poczty sztandarowe, a dyrektor Małgorzata Beczek witała gości z podziękowaniem za wieloletnią współpracę, zaangażowanie w realizację przedsięwzięć, rozwijanie wiedzy i umiejętności proobronnych młodzieży klas wojskowych. Wręczyła też pamiątkowe statuetki i dyplomy byłej dyrektor Teresie Wargockiej, jej zastępcy Tadeuszowi Urbanowiczowi i staroście Antoniemu Tarczyńskiemu.

Przekazała też wychowawcom i uczniom uchwałę Rady Pedagogicznej o nadaniu imienia Jana Paruzela pionowi klas wojskowych.

Historia klas wojskowych w ZS-1 pokazana przez wicedyrektor Elżbietę Parol to przede wszystkim zbiór dat, uchwał i pozwoleń. Znacznie ciekawszy był występ zaprzyjaźnionego zespołu Kreska Jakuba Maguzy z SLO i opowieść wojskowych dwuroczniaków poświęcona szczególnie absolwentom, a przypominająca typowe sytuacje szkolne, ukazując z przymrużeniem oka rzeczywistość rozmów z kandydatami do klasy wojskowej, rozwijanie sprawności wojskowo-sportowych i rozterki kadetów w czasie obowiązkowych obozów szkoleniowych. Dopełnieniem występu był film prezentujący studniówki klas wojskowych na przestrzeni lat.

Część artystyczną zakończył pokaz dynamiczny z bronią przygotowany przez uczniów klas I i II wojskowej we współpracy z żandarmami.

Już na placu szkolnym zaproszeni goście obejrzeli musztrę paradną w wykonaniu uczniów klasy II LOW, a także pokazy statyczne przygotowane przez oddział Żandarmerii Wojskowej.

Numer: 20 (1076) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *