JakubówJakubów ojczyźniany

Konkurs piosenki patriotycznej i to dla seniorów to ewenement kultury nie tylko na skalę powiatu. Wymyśliła go wójt Hanna Wocial i wcieliła w życie. Okazał się niezłym sposobem na uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę...

Pienia z olśnienia

W katyńską rocznicę 13 kwietnia 2018 roku jędrzejowska szkoła zaroiła się i zabrzmiała jak za dawnych lat. Tylko nie dziećmi, a co najmniej 65-latkami, którzy indywidualnie, w duetach i 5-osobowych zespołach przypomnieli starsze i nowsze śpiewy patriotyczne. Już dawno nie śpiewali aż tyle o partyzantach, ułanach, bitwach, śmierci i w ogóle o naszej Biało-czerwonej.

Witająca starostę Tarczyńskiego i radnego Rastawickiego wójt przypomniała nie tylko cele konkursu, ale też opowiedziała dzieje ostatniego stulecia. Za faktami i datami, by nie było złudzeń, co przeszliśmy.

O symbolach narodowych i współczesnym pojęciu patriotyzmu mówić nigdy nie zaszkodzi, więc wszyscy przyjęli elaborat za akt dobrej woli. Z podobną ideą wystąpili goście, a podbudowani patriotyzmem widzowie i artyści zaśpiewali polski hymn i pieśń o szwoleżerach.

Jury konkursu – Zofia Noiszewska, Bożena Bodecka i Janusz Sadoch oceniało dobór repertuaru, estetykę i oryginalność, staranność wykonania i ogólny wyraz artystyczny.

Najwięcej pozytywów zyskały chóry –ZORZA z Cegłowa i SERENADA z Jakubowa oraz zespół Wisienki z Wiśniewa. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a pozostali tylko dyplomy za udział oraz śpiewniki pocieszenia.

Kolejnym miłym akcentem piątkowej uroczystości było wręczenie listu gratulacyjnego Zofii Wojdynie-Fortunie z Koła Seniorów w Mistowie w uznaniu za znakomitą twórczość, przejawiającą się w pisaniu wierszy, skeczy, życzeń i amatorskiego teatrzyku, w których autorka ukazuje promocję życia rodzinnego, tradycji, piękna przyrody i walorów gminy Jakubów.

A kiedy wójt przekazała Fortunie kilkadziesiąt egzemplarzy wydanego tomiku wierszy, przyjęła go z ogromnym zaskoczeniem.

Gdy jury obradowało, czas zebranym umilało dwoje gości specjalnych – Zofia Noiszewska i Zbigniew Piątkowski, a na koniec orkiestra dęta działająca przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Jakubowie, której odśpiewano także sto lat z okazji obchodzonej niedawno drugiej rocznicy powstania. Wszyscy w repertuarze godnym konkursu, a nawet go przekraczającym. Przy okazji prezes fundacji Mivena zaprosił wszystkich na swój XI Festiwal Mivena Etno-Kabaret, w którym miało wystąpić kilka z obecnych w Jędrzejowie zespołów.

Numer: 16 (1072) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *