Powiat mińskiMiasto sprawiedliwych

Poseł Daniel Milewski oraz Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego zorganizowali pierwsze obchody nowego święta państwowego – Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką...

Nowe państwowe

Miasto sprawiedliwych / Nowe państwowe

Jak napisał premier Mateusz Morawiecki w przesłaniu skierowanym do uczestników mińskich uroczystości, zachowanie w pamięci pokoleń Polaków ratujących Żydów jest wspólnym zobowiązaniem nas wszystkich. Dlatego nowe święto państwowe, choć ustawa weszła w życie zaledwie kilka dni temu, zostało zorganizowane ze szczególnym uwzględnieniem lokalnego kontekstu.

I do tego z udziałem wicemarszałek Senatu RP Marii Koc, wiceprezesa IPN dr Mateusz Szpytmy oraz Macieja Świrskiego z zarządu Polskiej Fundacji Narodowej. To wobec nich poseł Daniel Milewski podkreślił, że nowe święto jest wyrazem czci dla wszystkich Polaków, którzy, okazując miłosierdzie i współczucie, pomagali Żydom systematycznie mordowanym przez niemieckich oprawców. Różnie motywowali swe czyny – miłością bliźniego, nauką Kościoła, obywatelskim obowiązkiem czy zwykłą ludzką przyzwoitością. – Niezależnie od tego każdy przejaw pomocy świadczonej ukrywającym się Żydom był wyrazem największego heroizmu, zważywszy na grożącą za to karę śmierci, ustanowioną przez Niemców na terenie okupowanej przez nich Polski – zaznaczył miński poseł.

Dzień ten ustanowiono w hołdzie polskim bohaterom, którzy w akcie heroicznej odwagi, niebywałego męstwa, współczucia i solidarności międzyludzkiej, wierni najwyższym wartościom etycznym, nakazom chrześcijańskiego miłosierdzia oraz etosowi suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej, ratowali swoich żydowskich bliźnich od Zagłady zaplanowanej i realizowanej przez niemieckich okupantów.

W tym kontekście główną postacią tego bohaterskiego ruchu był pierwszy przewodniczący Żegoty Julian Grobelny, który pochowany jest na mińskim cmentarzu tuż przy kwaterze wojskowej. Był on dość heroicznym człowiekiem w czasie okupacji, a bardzo kontrowersyjnym po przejęciu władzy przez komunistów, kiedy pełnił funkcję starosty mińskiego.

Pierwsza część obchodów miała miejsce na mińskim cmentarzu, a w pałacu Dernałowiczów o mińskiej sprawiedliwej – Apolonii Chmielewskiej mówiła Lilla Kłos. Natomiast Janusz Piwowar z IPN przypomniał okupację niemiecką i los ludności żydowskiej w Mińsku.

Trzecia rozprawa – Leszka Celeja dotyczyła samego Juliana Grobelnego. Nie pozostała ona bez echa w portalach społecznościowych, o czym już wkrótce.

Na zakończenie Piotr Nowicki rozmawiał z Jerzym Guzem, synem ocalałego z zagłady żydowskiego małżeństwa. Uczestnicy mogli zapoznać się także z przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej wystawą o Żegocie.

Numer: 15 (1071) 2018   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *