Jednym okiem /62/

Przed Świętami w spożywczaku: – Poproszę 99 jajek! – A może być sto, dla równego rachunku? – pyta sprzedawca. – Panie, a kto tyle zje?! – protestuje klient...

Bajka z jajka

Jednym okiem /62/ / Bajka z jajka

Wiadomo, że Wielkanoc nie może obyć się bez jajek. Wkładamy je do święconki i dzielimy się nimi w czasie uroczystego śniadania. Stanowią nieodzowny dodatek do białego barszczu z kiełbasą  i do wielu innych dań. Moja śp. Babcia miała przepis na babkę wielkanocną z dodatkiem kopy – to jest sześćdziesięciu – jaj! Po części można to wytłumaczyć surowością dawnych postów, kiedy to ludzie odmawiali sobie nie tylko mięsa, ale i nabiału. Po zakończeniu Wielkiego Postu należało więc wzmocnić osłabione ciała, dodając do potraw obficie masło, śmietanę i jaja. Ale tradycja ta sięga początków ludzkości.

Archeolodzy znajdowali pomalowane na czerwono jaja już w jaskiniach. Już wtedy symbolizowały nadzieję na nieśmiertelność i nowe życie. Znamy pisanki ze starożytnego Egiptu, Rzymu i Chin. Chińczycy obdarowywali się nimi z okazji nadejścia wiosny.

W religii katolickiej i prawosławnej pisanki nawiązują do zmartwychwstania Chrystusa i wyrażają nadzieję na życie wieczne. Dlatego zwłaszcza prawosławni chętnie zanoszą zdobione jajka również na groby swoich bliskich. Wierzono, że mogą zapewnić zdrowie i dorodność nie tylko ludziom, ale i zwierzętom. W tym celu należało pocierać nimi chore miejsca lub przetoczyć po grzbiecie zwierzęcia.

Istnieje wiele różnych sposobów zdobienia pisanek. Są więc kraszanki, których skorupki barwi się jednolicie na różne kolory. Dawniej używano do tego różnych roślin – cebuli, buraka, młodego owsa. Jest to z pewnością zdrowsze, niż syntetyczne farbki. Drapanki, na których wzorki wydrapywano ostrym narzędziem; oklejanki, które powstały przez oklejenie jajka ścinkami tkaniny lub włóczką – i naklejanki, które można stworzyć przez nalepienie kolorowych naklejek.

Są też pisanki dla zaawansowanych, tzw. ażurki. Wzory w wydmuszce tworzy się przy pomocy miniaturowego wiertła i pokrywa się farbą akrylową.  Niezależnie od techniki  – zachęcam do wykonywania własnych pisanek razem z dziećmi. Wesołych Świąt! 

Numer: 13 (1069) 2018   Autor: Anna M. Sikorska





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *