Tydzień z prawem (208)

Dwa lata wraz z mężem przenieśliśmy się na wieś, by założyć gospodarstwo agroturystyczne. Włożyliśmy w to przedsięwzięcie dużo własnej pracy i pieniędzy. Niestety, życie pokrzyżowało nasze plany. Mąż został potracony przez pijanego kierowcę i zginął. Nie jestem sama w stanie dokończyć inwestycji, ani zajmować się gospodarstwem, a syn ma dopiero 12 lat. Chcę wszystko sprzedać, ale nie wiem, czy mogę sama zadecydować o majątku...

Wspólny interes

Adwokat Agnieszka Malczyk

Z przedstawionych informacji, jedynymi spadkobiercami po mężu, jest pani i małoletni syn, więc dziedziczycie majątek po połowie.

Aby swobodnie rozporządzić majątkiem – w tym sprzedać nieruchomość – konieczne jest przeprowadzenie postępowania spadkowego. Są dwie możliwości. Pierwsza to złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po mężu w sądzie rejonowym (właściwym ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania męża) albo udać się do notariusza w celu sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia.

Postępowanie sądowe zajmie więcej czasu, ale kosztuje tylko 50 zł opłaty sądowej od wniosku oraz koszty związane z zebraniem potrzebnych dokumentów (akty urodzenia pani i syna, akt małżeństwa oraz akt zgonu męża). W przypadku wizyty u notariusza oszczędza się czas, jednak koszty będą wyższe – poza opłatami związanymi z zebraniem niezbędnych dokumentów dojdzie kwota sporządzenia samego aktu poświadczenia dziedziczenia według taksy notarialnej.

Kolejnym krokiem, aby sprzedać nieruchomość, będzie złożenie wniosku do sądu rodzinnego o uzyskanie zgody na sprzedaż gospodarstwa, bowiem z faktu, że syn jest małoletni, nie wynika, że może pani sama zadecydować o sprzedaży gospodarstwo rolnego, które będzie stanowić waszą współwłasność.

Sprzedaż nieruchomości w orzecznictwie oraz w doktrynie uznawana jest za czynność przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego. Dlatego też trzeba zgody sądu na dokonanie takiej czynności.

Uzyskanie takiej zgody powinno zająć do około pięciu do sześciu miesięcy razem z uprawomocnieniem się postanowienia o zezwoleniu na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem małoletniego. Na potrzeby postępowania sąd wyznaczy kuratora dla małoletniego syna, aby działał w jego imieniu i chronił interes małoletniego. Oczywiście może pani kogoś zaproponować z członków rodziny.

Mając zgodę na dokonanie w/w czynności, będzie mogła pani sprzedać gospodarstwo rolne.

Numer: 13 (1069) 2018   Autor: Adwokat Agnieszka MalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *