Powiat mińskiPowiat miński po niemiecku

Twardy niemiecki może być czasami dość miękki i przyjemny. Na tyle, że może wzbudzić emocje godne pamiętania i powtórzenia. Wszystko za sprawą klasy kameralistyki wokalnej Pawła Hruszwickiego. Koncert był ukoronowaniem wiedzy o krajach niemieckojęzycznych w mińskim Ekonomie...

Wokale na skale

Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego z jasno określonym celem popularyzacji języka niemieckiego oraz poszerzanie wiedzy na temat kultury, historii, geografii i życia codziennego krajów niemieckojęzycznych. Niezbędnym wymogiem jest znajomość języka niemieckiego na poziomie minimum podstawowym oraz wiedza z zakresu kultury, historii, geografii, literatury, życia codziennego krajów niemieckojęzycznych.

Szkoły ponadgimnazjalne powiatu mińskiego otrzymały zagadnienia konkursowe, test do przeprowadzenia w etapie szkolnym wraz z kartą i kluczem odpowiedzi oraz wzór karty zgłoszenia. Do 22 lutego 2018 należało przeprowadzić eliminacje szkolne i przesłać kartę zgłoszenia na adres organizatora, czyli Zespołu Szkół Ekonomicznych.

W finałowe szranki stanęło 16 uczniów z 6 szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego, tj. Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie, Salezjańskie Liceum Ogólnokształcące, Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcące im. Polskiej Macierzy Szkolnej, Zespół Szkół im. Hipolity i Kazimierza Gnoińskich w Siennicy oraz Zespół Szkół Publicznych im. Adama Mickiewicza w Mrozach. W etapie powiatowym uczniowie rozwiązywali zadania z wiedzy o kulturze, historii i geografii krajów niemieckojęzycznych oraz musieli wykazać się wiedzą językową.

Tego samego dnia po obradach jury składającego się z nauczycieli wszystkich szkół nastąpiło uroczyste podsumowanie konkursu wraz z ogłoszeniem wyników. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział, a laureaci – bardzo atrakcyjne nagrody ufundowane przez Jolantę i Sławomira Gromulskich.

Najlepsza spośród 16 uczestników okazała się Marta Weremiuk, uczennica LO z Chemika, która otrzymała tablet. Drugi był Jan Trebnioz GiLO, a trzeci Erwin Hawryś z ZS MM-C. Obaj otrzymali czytnik e-book oraz powerbank.

Uroczyste podsumowanie konkursu i wręczenie nagród uświetnił wspaniały koncert pieśni Lieder Recital klasy kameralistyki wokalnej MSzA pod kierownictwem Pawła Hruszwickiego. Zaśpiewały cztery wokalistki – Beata Gut, Katarzyna Mazurowska, Julia Pietrzak i Marlena Stal, a na fortepianie grała Anna Kornacka. Było to niesamowite przeżycie dla uczestników. Koncert pokazał, że język niemiecki jest językiem muzyki klasycznej i obok konkursu pozytywnie wpłynął na motywację do nauki języka niemieckiego. Obecni byli zachwyceni głosem śpiewaczek i wykonaniem. Koncert obejmował pieśni wielkich kompozytorów niemieckich: Ludwig van Beethoven (Marmotte, Merkenstein), Wolfgang A. Mozart (Sehnsucht nach dem Frühlinge), Franz Schubert (Mailied I Grüner wird die Au, Mailied II Der Schnee zerrint, An die Musik), Johannes Brahms (Wiegenlied) oraz Feliks Mendelssohn (Sonntagsmorgen, Wie kann ich froh und lustig sein?).

Tak trzymać, bo nie dość, że konkurs wpisuje się w tradycję szkolną, to poziom reprezentowany przez uczniów jest z roku na rok coraz wyższy. Zapewne dlatego, że o wszystko dba Elżbieta Szostak – nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych.

Numer: 11 (1067) 2018   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *