SiennicaSiennica na językach

Do tegorocznej, już 23 edycji Konkursu Piosenki Obcojęzycznej w Siennicy zgłoszonych zostało 42 wykonawców z 24 szkół, bibliotek, domy kultury oraz stowarzyszeń z powiatu mińskiego i Warszawy. Najliczniejszą grupę stanowili uczniowie szkół średnich, a wśród ośmiu zgłoszonych języków królował angielski. Były również piosenki wykonane po rosyjsku, francusku, hiszpańsku, niemiecku, włosku. Wisienkami na torcie były piosenki wykonane po ukraińsku, a nawet niderlandzku. Niektóre trudne w odbiorze...

Pienia skupienia

Siennica na językach / Pienia skupienia

Organizatorzy przypominali, że w poprzednich latach był również język grecki, czeski, japoński i koreański. Istna wieża Babel w Siennicy... W tym roku prowadzący przesłuchania konkursowe gimnazjalista Jakub Mazek wspomniał także sponsorów i jury w składzie: Magdalena Zygnerska (angielski i francuski), Anna Prokurat (niemiecki), Stanisław Woźnica (walory wokalne), Ryszard Łubkowski (rosyjski i ukraiński), Robert Rowicki (języki południa Europy) oraz Jacek Taraszewski (angielski) Zadaniem komisji było ocenienie występu przede wszystkim pod względem poprawności i trudności językowej, a dopiero w drugiej kolejności pamięciowe opanowanie tekstu, umiejętności wokalne oraz ogólne wrażenie artystyczne.

Jako pierwsza zaprezentowała się najmłodsza grupa uczestników, to jest uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Następnie wystąpili uczniowie klas IV-VII, po nich rozpoczęły się przesłuchania gimnazjalistów. Jako ostatni swoje talenty ujawnili uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Po burzliwych obradach jury wydało werdykt, że w SP I-III najlepszy był Jakub Rozwadowski z SP w Grzebowilku, a za nim Halszka Rembowska z MSzA w Mińsku oraz Anastazja Korbel z SP w Kałuszynie. Wyróżnienia – Amelia Wąsowska z SP w Nowej Pogorzeli i Maria de Klerck – SP w Grzebowilku (niderlandzki).

Klasy IV-VII to pierwszy Jakub Wieczorek z SP w Jakubowie, Dominika Dmowska z SP w Kałuszynie, Agata Piętka – Szkółka Gitary „Fabryka dźwięku” i wyróżnieni: Wojciech Korbel - Szkoła językowa Mr Ozzy w Mrozach i Amelia Rymanowska z SP w Stojadłach (włoski).

Z gimnazjalistów wygrała Klaudia Janczak z Mińska, II miejsce – Martyna Kozłowska z ZS w Siennicy (fr.), III miejsce – Urszula Buta – GiLO (fr.) i Magdalena Ładno - kl. III gimnazjum SP w Żakowie (ros.). Wyróżnienie: Natalia Guzowska z gimnazjum w Żakowie (ang.).

W najstarszej grupie najlepiej po ukraińsku zaśpiewała salezjanka Klaudia Karpińska. Na srebro zasłużyła Magdalena Nogańska i Tobiasz Kurowski z ZS w Siennicy (ros.), a na językowy brąz Katarzyna Dołkowska z SLO.

Wyróżnienia: Szymon Zalewski – z Mechanika i hiszpanka Natalia Zajda z Ekonoma.

Podczas rozdania nagród oprócz laureatów, ich opiekunów, sponsorów i uczniów, na sali znaleźli się przyjaciele, rodzice, ciocie oraz dziadkowie nagrodzonych. Nagrody wręczali Irena Łukaszewska, Tomasz Gójski i Zbigniew Piłatkowski. A pluszaka, najmłodszej uczestniczce konkursu, niespełna ośmioletniej Nastce Korbel, wręczył przewodniczący SU Kuba Mazek. Każdy z obecnych laureatów miał możliwość zaśpiewania jeszcze raz swojej piosenki. Widownia entuzjastycznie reagowała na wystąpienia, chociaż wybrany repertuar nie zawsze pozwalał na swobodę w odbiorze, a wręcz zmuszał do skupienia. Spontanicznie, gromkim sto lat, uczczono obchodzącą tego dnia urodziny Marysię de Klerck.

Tradycyjnie organizatorzy zaprosili wszystkich na następną edycję, by konkurs znów zgromadził wielbicieli śpiewu w języku innym niż ojczysty w życzliwych i gościnnych murach ZS w Siennicy

Numer: 11 (1067) 2018   Autor: Anna JackowskaKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *