Wzięli i napisali

Panie redaktorze, ja wiem, że nie przepadacie za Owsiakiem, ale czuję, że jego orkiestrę spotka straszliwy los. Otóż rząd będzie mógł zablokować każdą zbiórkę publiczną, jeśli uzna, że jest trefna. Przekonuje, że przepisy te będą miały zastosowanie jedynie w sytuacjach nadzwyczajnych, a ich celem jest m.in. ochrona wizerunku Polski, a nie bat na takie organizacje jak WOŚP...

Ustawa jak lawa

Wzięli i napisali / Ustawa jak lawa

W myśl nowych przepisów to minister rozstrzygnie, czy cel danej zbiórki zgłoszonej na portalu rządowym nie jest sprzeczny z zasadami życia społecznego lub nie narusza ważnego interesu publicznego. Jeśli uzna, że takie okoliczności występują, to na mocy decyzji administracyjnej wykreśla informację o takiej zbiórce z portalu rządowego. Wówczas organizator w terminie trzech dni będzie mógł wskazać inny cel zbiórki i poinformować o tym resort. Jeśli tego nie zrobi, to zbiórka publiczna zostanie zablokowana, a zebrane już środki zostaną przekazane na cel wskazany przez ministra administracji.

Obecne prawo nakłada na organizatorów wymóg rejestracji zbiórki na portalu zbiórki.gov.pl. Resort w drodze decyzji administracyjnej może jedynie zablokować zbiórkę m.in. w sytuacji, gdy wskazany w zgłoszeniu cel zbiórki publicznej jest niezgodny z prawem.

Organizacje pozarządowe są pełne obaw o kształt projektowanych przepisów. Do MSWiA trafiła petycja, pod którą podpisało się blisko trzydzieści NGO-sów, w której wyrazili swoje zaniepokojenie zapowiadanym kierunkiem zmian.

Największe zastrzeżenia budzi zapis, dający ministerstwu wolną rękę w ocenie zbiórki. To może być bat na organizacje, które nie są przychylne obecnemu obozowi władzy, w postaci wprowadzenia dodatkowego mechanizmu kontroli organizacji pozarządowych i ograniczenia finansowania ich działalności. Można sobie przecież wyobrazić, że zapis ten posłuży do zablokowania zbiórki organizowanej przez KOD, Obywateli RP czy WOŚP.

Może trzeba w związku z tym urządzić jakiś protest...

Jan O. /adres znany redakcji/

Od redaktora – Tylko tego brakowało, byśmy występowali w obronie człowieka, który dzięki sprytowi urósł do guru żebraczego oszołomstwa. O Obywatelach RP i KODach lepiej nie wspominać... Nie, panie Janie, niech się dzieje wola nieba, czyli rządu.

Numer: 10 (1066) 2018Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *