Powiat mińskiPowiat miński turniejowy

Już 36 raz uczniowie walczyli w turnieju wiedzy pożarniczej, choć straże pożarne z ogniem mają coraz mniej do czynienia. Dzisiaj to raczej jednostki ratunkowe, a niekiedy medyczne. Nazwa jednak zobowiązuje, co utrwalają co roku autorzy pytań, jurorzy i sami uczestnicy. Wielu z nich już chodzi w strażackich mundurach, inni wiążą ze strażacką służbą swoją karierę i pieniądze. Na razie jednak poznają tajniki strażackiej służby i rozwiązują testy przeciwpożarowej wiedzy.

Pożar do kariery

W tegorocznej edycji turnieju o zwycięstwo w powiecie mińskim walczyło 54 uczniów, w tym 16 z podstawówek, 22 z gimnazjów i 15 z techników i liceów. Każdy z nich pisał test wyboru z 30 pytaniami, z których każde miało tylko jedną prawdziwą odpowiedź.

Były o różnym stopniu trudności, ale wszystkie związane z ochroną p-poż. Od prozaicznego pytania o patrona strażaków po określenie funkcji eksplozymetru. Każdy zestaw zawierał także pytanie o władze OSP i strażackie dystynkcje.

Jurorzy mieli co sprawdzać, a w tym czasie młodzi fani pożarnictwa oglądali wyposażenie garażów PSP – od wielkich wozów gaśniczych po ubiór strażaka ze spodniami na butach, by mógł szybciej się ubrać. Dzięki temu mińscy strażacy są gotowi do akcji w ciągu 12 sekund.

Po godzinnym czekaniu wreszcie komendant Jarosław Ufnal mógł rozpocząć galę wręczania nagród. Okazało się, że do ustalenia miejsc w pierwszych trójkach potrzebne są dogrywki.

Dzięki finałowym repesażom kategorię SP wygrał Konrad Kulaszewski ze Starej Niedziałki przed Mateuszem Trzeciakiem z mińskiej Piątki i pierwszym po teście Mateuszem Sandomierskim z Sulejówka.

Zdecydowaną zwyciężczynią wśród gimnazjalistów okazała się salezjanka PaulinaKomorowska (29 na 30 pkt), pokonując Marię Jagodzińską z Macierzanki i Tomasza Piotrkowicza z Halinowa.

Podobnie wśród licealistów poradził sobie Mikołaj Stosio, pokonując drugiego w finale Michała Wojciechowskiego z Mechanka aż siedmioma punktami (27/20), a trzeci salezjanin Rafał Kałowski miał 19 punktów.

Było warto, bo najlepsi otrzymali tablety, a pozostali z podium także wartościowe gadżety elektroniczne. Dodatkowo oprawiliśmy konkurs medialnie w zdjęcia i reportaż filmowy, w którym laureaci opowiadają o sobie i rywalizacji.

Wśród opiekunów była Ewa Gąsiorek – nauczycielka przysposobienia obronnego i edukacji dla bezpieczeństwa w Macierzance, która o konkursie ma tylko dobre zdanie. Dlatego w każdym roku szkolnym młodzież GiLO przystępuje do turnieju wiedzy pożarniczej i zazwyczaj osiąga bardzo dobre wyniki.

- Jako opiekun grupy twierdzę, iż wymagania stawiane młodzieży w zakresie wiedzy i umiejętności z każdym rokiem są coraz większe. Młodzież, która decyduje się na udział w konkursie to pasjonaci tematyki pożarniczej. Znają historię i organizację straży pożarnej w Polsce, wiedzą wszystko o pożarach i sprzęcie ratowniczo-gaśniczym oraz na czym polegaewakuacja ludności i mienia na wypadek pożaru. O wielu uczestnikach można powiedzieć, że są to po prostu profesjonaliści w dziedzinie pożarnictwa i często z nią, jak w przypadku Mikołaja, chcą związać swoją przyszłość – podsumowuje tegoroczną, suchą zaprawę pożarową.

Co dalej? Oczywiście eliminacje wojewódzkie w sobotę 27 kwietnia 2013 r. w mińskim ZSE z udziałem zdobywców pierwszych miejsc w eliminacjach powiatowych, które rozpoczną się o 10.00. Zdobywcy pierwszych i drugich miejsc na Mazowszu wezmą udział w finale centralnym OTWP w dniach 7-9 czerwca 2013 r. w Kołobrzegu. Ekipa wojewódzka będzie liczyła sześciu zawodników i jednego opiekuna.

Numer: 15(807)2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *