SiennicaSiennica zagraniczna

W listopadzie ub. roku Zespół Szkół im. H. i K. Gnoińskich w Siennicy
otrzymał środki finansowe na staże zagraniczne pomocne w karierze zawodowej
w ramach programu uczenia się przez całe życie z patronatem Leonarda
da Vinci. Dzięki tym środkom pokryte zostały koszty kursu języka włoskiego
i angielskiego, przygotowania pedagogiczno-kulturowego oraz dojazd i 3-tygodniowy
pobyt we włoskim Spoleto z wycieczkami do Rzymu, Asyżu i Perugii.

Na staż do Italii

Siennica zagraniczna / Na staż do Italii

Beneficjentami projektu są uczniowie II i III klasy Technikum Obsługi Turystycznej i II klasy Technikum Ochrony Środowiska, którzy po kursach językowych oraz przygotowaniu kulturowym wezmą udział w stażach zawodowych w Spoleto. Każdy ze stażystów będzie pracował na stanowisku zgodnym z profilem kształcenia w Polsce. Projekt kładzie nacisk na umiejętności pracy zespołowej, kontakty z klientem, zapoznanie się z metodami pracy we włoskiej firmie. Po odbyciu stażu, każdy z uczestników otrzyma dokument unijny Europass Mobility, potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe.

Właśnie pierwsza grupa (trzecia część z 36 uczniów) wyleciała już na staż zawodowy do Spoleto. Co będą robić? Przede wszystkim poznawać specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstwa turystycznego, poszerzać kompetencje zawodowe na rzecz zwiększenia atrakcyjności na rynku pracy uczestników podczas pracy w obcym środowisku, a także poznawać język włoski w stopniu umożliwiającym porozumiewanie się. Spoleto doskonale się do tego nadaje, bo jest miastem żyjącym z turystyki przyjazdowej. Jest także mekką wyjazdową dla Rzymian. Doświadczenia uzyskane podczas pracy w takim środowisku będą atutem na początku kariery zawodowej sienniczan. Stażyści będą wykonywali obowiązki asystenckie dla pracowników na zasadzie job shadowing. Wyłącznie po włosku lub angielsku, co będzie przełamaniem bariery w komunikowaniu się w obcym języku zawodowym.

Oprócz nauki nowoczesnych technik zawodowych uczniowie Zespołu Szkół w Siennicy spotkają się bezpośrednio z historią, zwiedzając Rzym, Asyż, Perugie i wiele innych ciekawych miejsc w prowincji Umbri.

I to wcale nie koniec – już prowadzone są działania, by za rok kolejni najlepsi uczniowie ZS w Siennicy ruszyli na podbój Europy. Może tym razem oprócz Włoch zobaczą także co słychać na rynku turystycznym w Hiszpanii.

O przebiegu stażu i o samym pobycie we Włoszech uczniów Zespołu Szkół w Siennicy będziemy jeszcze informować. Być może także w wersji filmowej.

Numer: 15(807)2013   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *