Powiat mińskiPowiat miński konkursowy

Niemczyzna to wciąż mało popularny język wśród uczniów. Zwłaszcza w mińskich szkołach. Świadczyć może o tym coraz słabsza frekwencja na powiatowym konkursie wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, któremu patronuje miński starosta. Ci, którzy się zdecydowali, ustawili poprzeczkę bardzo wysoko.

Słodka niemczyzna

Od czterech lat miński Ekonomik jest ostoją młodych germanistów. To tam odbywa się finał powiatowego konkursu wiedzy o krajach niemieckojęzycznych, przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu. Jego cel jest prosty - spopularyzować niemiecki wśród uczniów oraz poszerzyć ich wiedzę na temat kultury, historii, geografii, życia codziennego krajów niemieckojęzycznych. Ważne jest także rozbudzanie ciekawości oraz kształtowanie tolerancji wobec innych kultur.

Wymagania nie były duże. Aby wziąć udział, wystarczyło znać język niemiecki minimum na poziomie podstawowym oraz zapoznać się z zagadnieniami z zakresu
kultury, historii, geografii, literatury i życia codziennego krajów niemieckojęzycznych. Sprostało temu zaledwie 16 uczniów z 5 szkół średnich, którzy pozytywnie przeszli eliminacje szkolne.

Na początku marca czekał na nich etap powiatowy – podzielony na część pisemną i ustną. Pierwsza polegała na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiadomości na temat krajów niemieckojęzycznych oraz umiejętności językowe. Druga dawała uczniom szansę zaprezentowania wybranego przez siebie tematu, który był bliski ich sercu bądź szczególnie ich zaintrygował. Nie wszyscy poczuli się na siłach, by wziąć w nim udział i zrezygnowali już po części pisemnej. Szkoda, bo stracili tym samym szansę na miejsce na podium.

Może wystraszył ich wysoki poziom prezentowany przez uczestników, z czego podczas wręczenia nagród cieszyła się organizatorka konkursu nauczycielka języka niemieckiego w Zespole Szkół Ekonomicznych Elżbieta Długołęcka. Wraz z dyrektorką Elżbietą Wieczorek witały gości – w tym wicestarostę Płochockiego i radnego Daniela Milewskiego – oraz uczestników i ich opiekunów. Choć nie wszyscy dotarli na galę.

Nie zabrakło natomiast zwycięzców tegorocznej edycji konkursu. Na nich czekały atrakcyjne nagrody ufundowane przez Sławomira Gromulskiego. Główna, czyli tablet, powędrowała na ręce Mirosława Bogusza z Liceum Ogólnokształcącego im. Polskiej Macierzy Szkolnej, który okazał się najlepszym uczestnikiem. Udowodnił to podczas rozdania nagród, opowiadając w języku niemieckim o bursztynowej komnacie. Drugie i trzecie miejsce zajęli Piotr Witowski - za prezentację o aspektach łączących Polskę i Niemcy - oraz Mikołaj Piątek, który wybrał temat historyczny, opowiadając o jednej z mniej znanych prób zamachu na Hitlera – operacji Walkiria. Obaj to uczniowie ZSE, którzy otrzymali odtwarzacze MP4 i MP3. Pozostałych uczestników etapu powiatowego obdarowano dyplomami i upominkami, czyli gramatyką niemiecką z ćwiczeniami. A na osłodę trudu włożonego w konkurs pozostały niemieckie słodkości, w tym tort Sachera. I jak tu się nie skusić na kolejną - jubileuszową edycję?

Numer: 15(807)2013   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *