Mandala to rysunek na planie koła, technika plastyczna stosowana w pracy zarówno z dziećmi, jak i dorosłymi. Wywodzi się z tradycji hinduskiej, a jej nazwa oznacza koło życia, święty krąg. Koło uważane jest za symbol harmonii i doskonałości.
Mandala zniewala
Podstawowa forma mandali składa się z okręgu z wpisanymi weń kwadratami (o bokach zorientowanych według stron świata). Ten symbol obecny jest niemal we wszystkich kulturach na świecie. Chętnie posługują się nią mnisi buddyjscy, dla których wykonywanie i oglądanie mandali jest formą medytacji.
W kulturze zachodu mandala została spopularyzowana za sprawą słynnego szwajcarskiego psychoanalityka i psychiatry Karola Gustawa Junga. Dostrzegł on terapauetyczne działanie mandali, która wykonywana spontanicznie odzwierciedla stan psychiczny autora. Tworzenie mandali pomaga wodzyskaniu równowagi i harmonii wewnętrznej.
Znając te idee i zasady goście pałacu w Rudnie malowali swoje mandale na 2018 rok, używając intuicyjnie kolorów, które ich przyciągały. Nie obyło się bez medytacji, a na zakończenie dokonali interpretacji gotowych mandali na podstawie zasad wedyjskich.
Numer: 4 (1060) 2018 Autor: (jaz)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ