SiedlceSiedlce wiary

Sobota, 6 kwietnia 2013 r. przyniosła siedlczanom ogromną radość, gdyż w tym dniu sakrę biskupią przyjął ks. prałat Piotr Sawczuk – biskup 2 pontyfikatów, papieża Benedykta XVI, który go mianował oraz papieża Franciszka, pod którego zwierzchnictwem będzie służył Bogu i ludziom.

Ingres Sawczuka

Siedlce wiary / Ingres Sawczuka

Ksiądz Piotr Sawczuk oficjalną nominację na funkcję biskupa pomocniczego diecezji siedleckiej otrzymał 19 stycznia br. W niespełna trzy miesiące później, 6 kwietnia o godz. 11 w siedleckiej katedrze, z rąk ordynariusza diecezji ks. bpa Zbigniewa Kiernikowskiego przyjął święcenia na pasterza diecezji. Nominatowi asystowali ks. prał. Mieczysław Głowacki oraz ks. kan. Grzegorz Kamiński. Mszę Świętą współkoncelebrowali biskup radomski – Henryk Tomasik oraz nuncjusz apostolski w Polsce abp – Celestino Migliore, który odczytał bullę nominacyjną Ojca Świętego Benedykta XVI.

Uroczystość zgromadziła biskupów przybyłych z całej Polski, prezbiterów diecezji, osoby konsekrowane oraz wiernych świeckich, którzy licznie przybyli na tę uroczystość. Obrzęd święceń rozpoczął się tuż po Ewangelii, kiedy to odśpiewano Hymn do Ducha Świętego. Następnie kapłani asystujący ks. Piotrowi, przyprowadzili go do głównego szafarza święceń i poprosili o udzielenie sakry. W homilii ks. bp Kiernikowski wyjaśniał, na czym polega istota biskupiego posługiwania.

Przed udzieleniem święceń biskup elekt, odpowiadając na pytania szafarza święceń, wyznał gotowość do pełnienia powierzonego mu urzędu oraz posługiwania zgodnie z wolą Chrystusa i Kościoła, w jedności ze stanem biskupim i pod zwierzchnictwem następcy św. Piotra, po czym upadł na twarz. Podczas tego pięknego gestu wierni obecni w świątyni modlili się za niego Litanią do Wszystkich Świętych. Później wszyscy biskupi zgromadzeni tego dnia w siedleckiej katedrze nałożyli swoje dłonie na głowę ks. Piotra. Gest ten, wykonywany w ciszy, przez każdego pasterza osobno, był znakiem udzielenia Ducha Świętego. Następnie szafarz położył na głowie elekta Księgę Pisma Świętego i odmówił modlitwę święceń.

Kolejnym elementem konsekracji stało się namaszczenie olejem krzyżma na znak
mistycznego namaszczenia Duchem Świętym. Biskupowi Piotrowi wręczono także Księgę Ewangelii i insygnia biskupie: mitrę, pierścień i pastorał. Obrzęd zakończył pocałunek pokoju symbolizujący przyjęcie Nowego Pasterza do kolegium biskupiego. Zawołaniem biskupa Sawczuka stał się fragment z początku psalmu 115, czyli słowa „Nomini Tua da gloriam”, co znaczy „Imieniu Twemu daj chwałę”. Na herbie widnieje pusty tron, na którym rozłożona jest Księga Pisma Świętego z literami Alfa i Omega, mówiącymi, że cała siła człowieka pochodzi od Boga i opiera się na Bogu, bo On jest początkiem i końcem wszystkiego. Pozostałe dwa elementy herbu nawiązują do diecezji siedleckiej. Widnieje tam wizerunek Matki Bożej Leśnieńskiej oraz ikona Błogosławionych Męczenników Podlaskich. Niech to zawołanie stanie się także wskazówką dla nas.

Numer: 15(807)2013   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *