Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki dekomunizacji

To nieprawda, że w Mińsku Mazowieckim nie zdekomunizowano jednej ulicy. To nie było tak, że rada miasta nie chciała, zapomniała, lub przeoczyła braci Rokickich, którzy  jak Popławski, Rapacki, Nalazkowie czy Armia Ludowa jako trefni patroni znaleźli się na liście IPN.

Rawski za Rokickich

Tak podczas sesji tłumaczył działania komisji dekomunizacyjnej jej przewodniczący Kazimierz Markowski. Gdy tylko spostrzegli, że trzeba jednak zmienić nazwę, było już za późno.
W taki oto sposób o agentach i katach nie zapomniał wojewoda mazowiecki i 13 grudnia 2017 zmienił komuchów Rokickich na kolarza Feliksa Rawskiego.
Nowy patron ulicy Braci Rokickich to mińszczanin, który wsławił się zdobyciem w 1912 roku tytułu mistrza Królestwa Polskiego w jeździe cyklowej na dystansie 100 wiorst, czyli ok. 107 km. Zasłynął też z wygrania zakładu, w którym zobowiązał się do przejechania kolarskim rowerem po 60-metrowej szynie kolejowej.
To nie wszystko, 13 grudnia 2017 wojewoda wydał rozporządzenia zmieniające w sumie nazwy 56 ulic w różnych miastach województwa mazowieckiego. Prócz mińskich Rokickich w Kałuszynie ulicę 9 maja zmieniono na św. Jana Pawła II, w Mrozach 22 Lipca na Dobrą, a w Sulejówku 1 Armii Wojska Polskiego na gen. Tadeusza Rozwadowskiego oraz Leona Kruczkowskiego na Niepodległości.

Numer: 51/52 (1054/1055) 2017   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *