Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki historii

Kolejna sesja naukowa Z mazowieckich piasków... przeszła bez echa, choć to jedno z najważniejszych wydarzeń dotyczących lokalnej historii. Zorganizowana w poniedziałkowy wieczór przez Towarzystwo Przyjaciół Mińska Mazowieckiego w miejskiej bibliotece przyciągnęła zaledwie garstkę pasjonatów historii

Ciche piaski

Prezes TPMM Damian Sitkiewicz tłumaczył, że poniedziałek to najlepszy wybór, bo nikt nie jest jeszcze zmęczony tygodniem, więc chętniej przyjdzie na sesję. Niestety jak zwykle dominowały puste krzesła, a szkoda, bo tematyka referatów jak była zajmująca. Na szczęście pojawią się one w wersji pisanej w najnowszym wydaniu Rocznika Mińskomazowieckiego, więc nie przepadną.
Przygotowane prezentacje uszeregowano według chronologii ich tematyki. Na pierwszy ogień poszła więc archeologia, tycząca się średniowiecza i czasów odrobinę późniejszych. O swoich tegorocznych badaniach w okolicach Grodziska, Cegłowa i Marianki opowiedział Dominik Chudzik z UW. Przedstawił zdjęcia przedmiotów, które wraz z grupą studentów udało mu się odnaleźć, a także zaznaczył, jakie prace powinny zostać pilnie wykonane w najbliższej przyszłości, aby nie stracić bezpowrotnie tego, co może jeszcze zalegać w ziemi.
Później Arkadiusz Łukasiak przybliżył zebranym postać Doroty Barzyny – matki Stanisława Mińskiego. Była to kobieta nietuzinkowa, która fascynowała się ks. Piotrem Skargą. Karolina Gańko poruszyła z kolei temat karczem na Trakcie Brzeskim. Było więc o przybytkach alkoholowych uciech w Wawrze czy Starej Miłośnie. Po przerwie Rafał Roguski zaprezentował prezentację na temat wykorzystania kolei w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1921, a Damian Sitkiewicz zakończył sesję opowieścią o próbach utworzenia Obozu Zjednoczenia Narodowego w Mińsku Mazowieckim w latach 1937-1939.

Numer: 50 (1054) 2017   Autor: (łk)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *