Powiat mińskiGeomaniak 2013

Miński Geomaniak to nie tylko konkurs weryfikujący wiedzę geograficzną uczniów. To penetracje nie do końca odkrytych krain jak Syberia, którą finaliści mogli smakować podczas tegorocznej, finałowej gali. Tylko raz, bo filmu z pokazu dra Tomasza Witesa drugi raz nie obejrzą. Takie są prawa nie geografii, a ekonomiki własności. Mimo lekkiego dysonansu i tak geografii było aż nadto.

Wkręceni w geografię

Działo się to 18 marca 2013 r. w świetlicy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku. To tam doszło do podsumowania VI Powiatowego Konkursu Geograficznego – GEO MANI AK, do którego przystąpiło pięć szkół ponadgimnazjalnych powiatu mińskiego. W kręgu zainteresowań tegorocznego konkursu znalazła się Polska, jej środowisko przyrodnicze i zmiany społeczno-gospodarcze. Ten zakres wiedzy geograficznej jest bliski uczniom, ale informacje to nie tylko treści podręcznikowe i publikacje naukowe. To w dużej mierze media, szeroko komentujące sprawy społeczne i gospodarcze.

Turniej przygotował i przeprowadził Robert Łubkowski, nauczyciel nie tylko geografii w Zespole Szkół Ekonomicznych.

Wyniki konkursu komisja znała już 7 marca, czyli po finale, podczas którego sędziowie (Robert Łubkowski, Grażyna Gołębiowska, Barbara Szczepanik) wysłuchali wypowiedzi finalistów i przyznali im miejsca. Okazało się, że w tym roku pierwszy raz wygrał uczeń gospodarza konkursu, czyli Adam Andrasik. Wyprzedził on Annę Ciaś i Natalię Laskowską – obie z Gimnazjum i Liceum im. Polskiej Macierzy Szkolnej oraz Annę Zadrożną z Zespołu Szkół im. A. Mickiewicza w Mrozach, Mikołaja Piątka z Zespołu Szkół Ekonomicznych oraz Łukasza Wociala z Macierzanki. Wszyscy otrzymali nagrody o łącznej wartości 1300 zł, ufundowane przez piekarnię Gromulskich i Elitmat.

Uroczyste rozdanie nagród swoją obecnością uświetnił wicestarosta Krzysztof Płochocki, naczelnik Wydziału Oświaty i Promocji Emilia Piotrkowicz i nasza kamera, filmująca pierwszy raz finał Geomaniaka.

Także wykład dra Tomasza Witesa z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego na temat współczesnej Rosji, a szczególnie jej przemiany przyrodnicze, społeczne i gospodarcze.Wystarczyła godzina, by poznać Rosję jako kraj kontrastów. Z jednej strony ogromnych możliwości i bogactwa, a z drugiej skostniałych struktur społeczno-politycznych i bezwzględnego, wręcz dzikiego kapitalizmu.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *