Powiat mińskiPowiat miński konferencyjny

Do wyborów samorządowych jeszcze rok, a już koordynator okręgowy Prawa i Sprawiedliwości poseł Daniel Milewski zaprosił media na konferencję prasową w sprawie projektu ustawy zwiększającej udział obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania organów publicznych. Do promotorów nowej ordynacji wyborczej dołączyła wicemarszałek Senatu Maria Koc, a także wicestarosta Krzysztof Płochocki oraz radny Piotr Stępień...

Splendory na wybory

Konferencję w biurze poselsko-senatorskim PiS w Mińsku Mazowieckim otworzył okręgowy koordynator medialny Mariusz Orzełowski. Poseł Daniel Milewski od razu zauważył, że planowane zmiany zapewniają transparentność procesu wyborczego, bo nowelizacja rozwieje wszelkie wątpliwości, które pojawiały się wcześniej, chociażby przy wyborach samorządowych.

Wicemarszałek Maria Koc podkreśliła, że samorządy powinny służyć Polakom, a nie lokalnym grupom interesu. Przypomniała, czym kończy się wszechwładza w samorządach, co pokazuje komisja reprywatyzacyjna. Nowe prawo samorządowe zwiększa obywatelską kontrolę w całym procesie wybierania i sprawowania władzy lokalnej.

Właśnie aspekty tej kontroli przybliżył poseł Milewski. Chcą, aby mieszkańcy w bezpośrednim głosowaniu decydowali o 0,5% wydatków budżetu miasta, a ich decyzji nie blokowali urzędnicy. Kluczową zmianą jest jednak wprowadzenie w samorządach instytucji obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, eliminując możliwość nadmiernego zawyżania liczby wymaganych podpisów, czy też odkładania w nieskończoność procedowanie projektów.

Co ciekawe, będzie obowiązek nagrywania i transmitowania w sieci sesji rad samorządów, a interpelacje i zapytania radnych zyskają umocowanie w przepisach rangi ustawowej. No i coroczne debaty o stanie danej jednostki samorządu. Tej funkcji nie spełnia obecnie absolutorium, sprowadzające się do sprawdzania księgowo-formalnej poprawności realizacji budżetu.

Natomiast Piotr Stępień zapowiedział, że radni zyskają indywidualne uprawnienia kontrolne samorządowych spółek, urzędu i innych jednostek organizacyjnych, na wzór uprawnień posłów wobec jednostek państwowych. Co więcej – obsługa biurowa radnych zostanie podporządkowana przewodniczącemu rady. – Obecnie są zwykłymi urzędnikami, podlegającymi władzy wójta czy burmistrza, a nie może być tak, że korespondencję czy spotkania radnych opozycji kontrolują pracownicy bezpośrednio podlegli służbowo władzy wykonawczej – zauważył rady powiatu.

Zmiany zwiększające jawność i transparentność procesu wyborczego omówił wicestarosta Krzysztof Płochocki. Jako pierwszą przedstawił obowiązkową transmisję z lokalu wyborczego, której nagrania będą przechowywane dwa lata. Zmiany przewidują powoływanie dwóch komisji wyborczych. Jedna ma pracować w zamknięcia lokali, a druga liczyć głosy w obecności całej komisji, a w trakcie głosowania w lokalu będzie musiało przebywać co najmniej 2/3 pełnego jej składu. Nastąpi przyznanie mężom zaufania prawa do udziału we wszystkich czynnościach komicji, w tym możliwość rejestrowania prac komisji.

Przesądzona jest dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów, jednak bez zaliczania poprzednich kadencji. Także rozszerzenia możliwości kandydowania. Już nie trzeba mieszkać w granicach miasta lub gminy, a wystarczy miejsce zamieszkania na obszarze danego województwa. Wprowadzony zostanie także zakaz jednoczesnego kandydowania na wójta lub burmistrza oraz do rady powiatu czy sejmiku województwa. Jednocześnie kandydować będzie można tylko do organu wykonawczego i stanowiącego tej samej jednostki samorządowej. No i likwidacja okręgów jednomandatowych na rzecz ordynacji proporcjonalnej we wszystkich szczeblach.

Właśnie o samorządowe JOWy upomniał się redaktor tygodnika i TV Co słychać?, który upatruje w ich zniesieniu nadmiernego upartyjnienia władzy lokalnej i osłabienie kompetencji jej przedstawicieli.

Poseł Milewski stwierdził, że tzw. okręgi jednomandatowe wypaczają istotę demokratycznego wyboru, gdyż wykluczają znaczną część mieszkańców z prawa do reprezentacji.

A na pytanie o częstość takich spotkań, poseł zapowiedział, że ta regionalna konferencja jest początkiem konsultacji projektu ustawy, do których zaprosił zarówno obecnych samorządowców, jak też mieszkańców.

Numer: 46 (1050) 2017   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *