W pierwszy dzień wiosny w Zespole Szkół w Zamieniu policjanci zorganizowali dwie akcje profilaktyczne. Przybyli na zaproszenie dyrektorki Ewy Szaniawskiej funkcjonariusze wspólnie z uczniami wzięli udział w happeningu „Mamo, tato zapnij pasy”, a później tłumaczyli młodzieży, jak przeciwdziałać przemocy w szkole i jakie kary mogą spotkać nieletnich za popełnione czyny karalne.
Pasy pod kontrolą
Wiosna zamiast słońca przyniosła uczniom ZS w Zamieniu wiele atrakcji. Między godziną 7.30 a 8.00 młodzież asystowała funkcjonariuszom z drogówki, asp. Zbigniewowi Kołakowi i sierż. sztab. Monice Suchockiej w kontroli samochodów, którymi rodzice przywozili swoje pociechy do szkoły. Celem akcji było wręczanie uśmiechniętych lub mrugających buziek wyciętych z kolorowego papieru tym kierowcom, którzy zgodnie z przepisami zapinali swoim pociechom pasy bezpieczeństwa lub przewozili je w fotelikach bezpieczeństwa. Smutne twarzyczki dostawać mieli ci, którzy zapominali o bezpieczeństwie przewożonych w samochodzie dzieci.
Widok policyjnego radiowozu dezorientował szczególnie tych rodziców, którzy zapominali o podstawowych zasadach bezpieczeństwa określonych w prawie o ruchu drogowym. Na drodze dojazdowej co jakiś czas robiło się ciasno, bo ci, którzy nie przestrzegali przepisów, widząc policjantów, nie podjeżdżali na szkolny parking, tylko zatrzymywali auta kilkadziesiątmetrów od szkolnego ogrodzenia. Policjanci i wspierająca ich grupa młodzieży byli bardzo spostrzegawczy. Każdego rodzica i kierowcę pouczano i „karano” poprzez wręczenie smutnej buzi i kartki z napisem, MAMO, TATO, ZAPNIJ MI PASY.
Po zakończonej akcji funkcjonariusze przeszli do szkoły, gdzie czekały już na nich przedszkolaki i uczniowie klas I-III. Zbigniew Kołak i Monika Suchocka opowiedzieli dzieciom o podstawowych zasadach obowiązujących w ruchu drogowym i prosili o przypominanie rodzicom o tym, żeby zawsze zapinali pasy bezpieczeństwa, jeździli z dozwoloną prędkością i pamiętali o fotelikach, dobranych odpowiednio do wzrostu i wagi dziecka. Mali uczniowie dowiedzieli się też wiele ciekawych rzeczy o policyjnej służbie, radiowozach i wyposażeniu funkcjonariuszy.
Kolejną grupą, która spotkała się policjantami, była młodzież z klas IV-VI szkoły podstawowej i gimnazjaliści. Tematem tego spotkania była przemoc rówieśnicza, odpowiedzialność karna za popełnione czyny i zachowania demoralizacyjne młodzieży. Policjanci dokładnie wyjaśnili, jak nie znaleźć się sytuacjach niebezpiecznych, jakie zagrożenia dotyczą młodzieży i jak nie popaść w prawne tarapaty. Zwrócili też uwagę na fakt właściwego zachowania się w ruchu drogowym, szczególnie podczas jazdy rowerem czy też skuterem.
Po prelekcjach przyszedł czas na podziękowania i... nadzieje, że przeprowadzona akcja przekona rodziców do dbania o bezpieczeństwo swoich dzieci. Funkcjonariusze zapowiedzieli, że będą częściej pojawiać się pod szkoły, jeśli tylko dotrą do nich sygnały, że łamane jest prawo, a dzieci naraża się na niebezpieczeństwo. Przypomnijmy, że zgodnie z art. 39.3 prawa o ruchu drogowym dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym.
Numer: 13/14 (808/809) 2013 Autor: (opr. jk)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ