Powiat mińskiPowiat miński niepełnosprawnych

W minionym tygodniu w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się Powiatowe Obchody Światowego Dnia Inwalidów i Ludzi Niepełnosprawnych, podsumowano także kampanię społeczną „Nasz Wspólny Świat”. Kampanię i obchody przygotowała dyrekcja i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie oraz Stowarzyszenie na rzecz dzieci upośledzonych umysłowo „Dzieciom Radość”.

Światy tolerancji

Powiat miński niepełnosprawnych / Światy tolerancji

Z danych statystycznych wynika, że w skali kraju osoby niepełnosprawne stanowią ponad 14% populacji i niewielu ma tego świadomość. – Światowy Dzień Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych stał się szczególnym dniem, który ma uwrażliwiać społeczność lokalną oraz skłaniać do refleksji nad codziennym bytem i funkcjonowaniem tych osób - akcentowała ważkość problemu dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Ignacowie, Janina Brzeszkiewicz.

Strach, obojętność, niechęć, odrzucenie czy niezrozumienie, to emocje, które tego dnia eksponowano w przedstawieniu teatralnym. Nietolerancja, obawa przed otwarciem się na osoby niepełnosprawne, a potem droga ku akceptacji innego świata oraz ludzi takich jak my, to proces długi, bolesny ale potrzebny. Uwrażliwienie na potrzeby osób niepełnosprawnych czy wykluczonych powinno wyrażać się w codziennym życiu. Często jednak trudno jest tak po prostu integrować się z osobami niepełnosprawnymi i zmusić się do ludzkich odruchów, a cóż dopiero pomagać tym osobom wygrywać życie. O tym jak tego dokonać, a przy okazji odnaleźć swój sens życia mówił Krzysztof Ziemiec, gość specjalny czwartkowego spotkania, dziennikarz i prezenter „Wiadomości” - sam także przez los doświadczony.

Jego ciepłe rozmowy z niewidomym organistą Adamem Staszczakem, tancerzem na wózku Kamilem Kuranem oraz jego taneczną partnerką Anną Rybarczyk, wydobywały piękno tych osób, ukazywały ich hart ducha i pozytywne,  niejednokrotnie z humorem, nastawienie do otoczenia. Okazało się, że w sercu mają te same tęsknoty, marzą tak samo o miłości i czekają na pomocną dłoń, którą może podać im inny człowiek.

Realizowana w trzech wymiarach kampania społeczna „Nasz Wspólny Świat” przybliżała wszystkim te potrzeby oraz świat ludzi niepełnosprawnych. Na terenie miasta zawisły billboardy i banery ukazujące przedstawicieli władz powiatu, miasta i gminy we wspólnym działaniu z osobami niepełnosprawnymi, rozpowszechniano ulotki informujące o osobach niepełnosprawnych oraz wspierających organizacjach i instytucjach, a dla uczniów szkół ponadpodstawowych ogłoszono konkursy.

Jury w składzie: Elżbieta Dunajewska, Joanna Wilczak i Marek Łodyga nagrodziło 16 najlepszych prac w kategorii fotografia i praca plastyczna. Wśród uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w kategorii fotografia kolejne miejsca zdobyli: Radosław Gniadek, Przemysław Jackowski z ZS w Siennicy, Olga Jasinowska z ZSA w Mińsku Mazowieckim oraz Kinga Frączkowska z ZS im. MSC. W kategorii praca plastyczna w szkołach ponadgimnazjalnych nagrodzono pracę Kingi Piotrkowicz z ZSS w Ignacowie. W gimnazjach jury przyznało pierwsze miejsca Jakubowi Szczepańskiemu z GM-3 i Marioli Rudnickiej z Kałuszyna, drugie miejsce zdobyli, Maciej Matak z Żakowa, Artur Kłosiński i Maria Pszonka z gimnazjum salezjańskiego, trzecie Natalia Glinka i Joanna Gomółka z Kałuszyna oraz Przemysław Gniadek z Macierzanki. W kategorii fotografia w gimnazjum kolejne miejsca zdobyły Aleksandra Przesmycka,
Paulina Gierszewska z Kałuszyna i Aleksandra Gawlik z Huty Mińskiej. Jury przyznało także 45 wyróżnień.

Podobne postrzeganie świata, pasje, talenty, marzenia ale i różnice połączyły oraz otworzyły przed wszystkimi uczestnikami kampanii fascynujące światy integracji.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *