Sulejówek na wynos

Sulejówek i Bourg-la-Reine to dwa bliźniacze miasta, które łączy nie tylko podpisany przed laty dokument zaświadczający o współpracy i przyjaźni. To faktyczna wymiana doświadczeń, a zwłaszcza coroczne wizyty Francuzów w Sulejówku i Polaków w Bourg-la-Reine, w których udział biorą zwykli mieszkańcy, a także zorganizowane grupy harcerzy, sportowców czy kombatantów 

Plany pod Paryżem

Plany pod Paryżem

Tym razem od 12 do 18 września mieszkańcy miasta marszałka Piłsudskiego przebywali w podparyskiej miejscowości. Pobyt od początku do końca zorganizowali Francuzi. Odpowiednio wcześniej mieszkańcy Bourg-la-Reine zadeklarowali się, że przyjmą w swoich domach polskich gości. Tam, poza noclegiem, zaoferowano Polakom rodzinne pogawędki przy tradycyjnym francuskim stole, na którym nie mogło zabraknąć niezliczonych rodzajów sera i wina. Gospodarze przewidzieli takie atrakcje, jak: podróż statkiem po Sekwanie, zwiedzanie Wieży Eiffla, bazyliki Sacre-Coeur, katedry Notre Dame i większości ważniejszych zabytków Paryża. W sobotę polska delegacja wzięła udział w uroczystości 30-lecia przyjaźni pomiędzy angielskim miastem Kenilworth a Bourg-la-Reine, podczas której wywieszono także polską flagę. – Są z nami nasi przyjaciele z Sulejówka, którzy dotąd byli dla nas bardzo gościnni, przyjmując nas w swoim mieście – mówił Jean-Noël Chevreau, mer Bourg-la-Reine.

– Jeśli ukaże się artykuł o waszym pobycie, proszę przekazać polskim czytelnikom moje zaproszenie dla mieszkańców Sulejówka, których będzie nam bardzo miło gościć także w czerwcu w przyszłym roku, podczas naszego święta narodowego – powiedział nam po uroczystości Jean-Noël Chevreau. Ostatniego dnia po wizycie na zamku w Malmaison (rezydencja Józefiny i Napoleona Bonaparte) gości z Sulejówka zaproszono do tradycyjnej francuskiej naleśnikarni. Po posiłku mieszkańcy Sulejówka zwiedzili Muzeum Ceramiki w Sèvres, a wieczorem wzięli udział w uroczystej kolacji zorganizowanej przez samorząd Bourg-la-Reine. 

Poza zwiedzaniem zabytków i muzeów pełnych dzieł najbardziej znanych artystów na świecie, najważniejsze wydają się w tej wymianie zawierane przyjaźnie, które zostały nawiązane pomiędzy poszczególnymi osobami. Zaproszenia w obie strony, które od lat owocują utrzymywaniem coraz bardziej przyjacielskich relacji pomiędzy rodzinami z Bourg-la-Reine i Sulejówka i tym razem wypełniły polskie i francuskie kalendarze datami wspólnie planowanych spotkań.

Numer: 2012 38   Autor: Robert Wit Wyrostkiewicz





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *