MrozyTransplantacje 2013

Wyniki przeszczepiania narządów w Polsce są coraz lepsze. Mimo tego wciąż wzrasta liczba osób oczekujących na przeszczep. Jednocześnie wydłuża się czas oczekiwania na operację, a to stwarza zagrożenie dla życia tych ludzi. Tak nie musi być, więc trwa niekończąca się kampania na rzecz transplantacji, które mogłyby być i szybsze, i efektywniejsze. Po to, by po nas coś zostało w drugim człowieku.

Nie wszystkie umrą

Transplantacje 2013 / Nie wszystkie umrą

Wiedza społeczna o tym, jaką wartość dla śmiertelnie chorych ma przeszczepienie narządu jest nadal niewystarczająca, a sprzeciw na pobranie narządu wyrażany przez rodzinę zmarłego powoduje, że nie można uratować życia wielu pacjentom. Należy zatem prowadzić stałą kampanię edukacyjną, informującą o potrzebach i wynikach przeszczepiania narządów, która pomoże poprawić odbiór transplantacji w Polsce.

Miński wydział MSCDN, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej i Kuratorium Oświaty w Warszawie zorganizowały 19 marca w Mrozach konferencję dla uczniów i nauczycieli, wychowawców i pedagogów, psychologów i dyrektorów wszystkich typów szkół i placówek oświatowych z powiatu. Spotkanie firmował prof. Paweł Nyckowski, a uczestniczyli w nim dr Piotr Smoter i dr Krzysztof Zając z Kliniki Chirurgii Ogólnej Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Prelegenci omówili przepisy prawne regulujące przeszczepianie narządów i zasady domniemanej zgody i oświadczenia woli (deklaracja oddania narządów po śmierci). Wyjaśnili, na czym polegają przeszczepy, przedstawili pozytywne stanowisko kościoła w sprawie transplantacji, a także potrzeby, możliwości i bariery transplantologii w Polsce. Opowiedzieli również o życiu pacjentów po przeszczepie, którzy mają niewielkie ograniczenia, normalną, ale zdrową dietę, możliwość pracy zawodowej i czynnej rekreacji. A przede wszystkim otrzymali dar bezcenny – drugie życie.

Podobne konferencje odbywają się systematycznie w większych i mniejszych miastach Mazowsza, a lekarze transplantolodzy przybywają na nie nieraz wprost z sali operacyjnej. Chodzi o to, aby przekazać słuchaczom rzetelną wiedzę i przedstawić rzeczywiste przypadki pacjentów po przeszczepie. To robi duże wrażenie i pozostaje na długo w pamięci. Stałym elementem spotkania jest dyskusja i pytania z sali. Tym razem także nie było martwej ciszy. Uczniowie pytali o procedury medyczne, sprzeciw rodziny, handel narządami i pogrzeb dawcy, a wszystkie pytania rodziły żywy odzew publiczności.

Zespół Szkół im. Adama Mickiewicza w Mrozach, dzięki przychylności dyrektor Marianny Bogusz, okazał się właściwym miejscem spotkania. Uczniowie przygotowali profesjonalną prezentację o historii przeszczepów na świecie i w Polsce, były występy wokalne i autorska okolicznościowa piosenka. Jednak największe wrażenie na wszystkich zrobiła uczniowska pantomima o dziewczynie, która otrzymała nowe serce. Nad sprawnym przygotowaniem spotkania czuwały nauczycielki Krystyna Tkaczyk, Barbara Kuchno i Zofia Zadrożna.

– Za rok planujemy kolejną taką konferencję i mamy już zaproszenie od dyrekcji Zespołu Szkół Ekonomicznych w Mińsku Mazowieckim – zapowiada Alicja Jarzębska, koordynatorka projektu MSCDN promującego transplantacje.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *