Powiat mińskiWzięli i napisali

Albert Einstein stwierdził niegdyś, że tylko dwie rzeczy są nieskończone – wszechświat oraz ludzka głupota. Genialny fizyk przewidywał także, że gdy zginie ostatnia pszczoła, ludzkości pozostaną tylko cztery lata życia. A pszczoły giną. Ostatnio przez amerykańskiego zgnilca...

Gnicie za życie

Wzięli i napisali / Gnicie za życie

Obecnie pszczelarze zmagają się ze straszną chorobą pszczół zwaną zgnilcem amerykańskim. W powiecie mińskim już ponad 7% pasiek jest zarażonych tą bakterią, a około 35% znajduje się w strefie zagrożonej. Na zaproszenie prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Ziemi Mińskiej Konrada Ładnowskiego w SP przy ul. Siennickiej w Mińsku właśnie o zgnilcu opowiadała dr Anna Gajda z wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Mówiła o wykrywaniu, objawach i zwalczaniu chorób pszczół w świetle obowiązujących przepisów. Na spotkanie przyszło ponad stu słuchaczy. Dowiedzieli się, że zgnilec zabija larwy pszczół, a to znaczy, że robotnice nie są w stanie wychować potomstwa. Same roznoszą chorobę, usuwając zarażone larwy. Pałeczki zgnilca mogą przetrwać nawet 35 lat, więc umiejętnie trzeba postępować, aby pozbyć się patogenu raz na zawsze.

Był też apel o rozwagę i zgłaszanie niepokojących zjawisk. – Tylko razem możemy pokonać zgnilca i go wytępić. Ukrywanie może tylko spowodować roznoszenie się go po innych pasiekach, a tym samym do ginięcia pszczół. A tego przecież nie chcemy – apelował prelegentka.

Pszczelarzu, gdy zauważysz, że coś się niepokojącego dzieje się z czerwiem, zgłoś to natychmiast do weterynarza i władz gminnych – zachęca obecny na spotkaniu wójt Stanisławowa Adam Sulewski.

Trudno sobie wyobrazić jak będzie wyglądało życie na ziemi bez pszczół. Co trzecia łyżka pokarmu, który spożywamy, powstaje dzięki ich pracy. Pszczoły wytwarzają miód w ten sam sposób od 150 milionów lat. Zagłada tych zwierząt mogłaby doprowadzić do wyginięcia 75 procent roślin, które wymagają zapylenia, a także do znaczącego spadku produkcji żywności. Jeśli pszczelarze nie zaczną skutecznie działać, czas zacząć się bać...

Numer: 43/44 (1047/1048) 2017   Autor: Wasz DONOSicielKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *