Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki konferencyjny

W ubiegłym tygodniu w Gimnazjum Miejskim nr 3 miała miejsce konferencja popularno-naukowa „Polacy Żydom. Żegota i postać Juliana Grobelnego”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane, jako wspólny projekt Ministerstwa Obrony Narodowej, Muzeum Ziemi Miński i Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ceremonię złożenia kwiatów przy płycie na terenie gimnazjum oraz przy grobie Juliana Grobelnego zapoczątkowały burzliwe spotkanie z historią, która z natury jest sporna.

Zmącone pewniki

Żegota to świadectwo i pamięć o tym, co jest niezbędne w życiu człowieka oraz społeczeństwa. Jest to prawda o przyszłości, której to cena przeszłości stanowi także walor racji stanu naszego dziś – wybrzmiewało już na wstępie przesłanie Stanisława Oleksiaka, prezesa Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

- Wpisany w polskie losy imperatyw ratowania Żydów i uczciwy przekaz historii, zwłaszcza w czasach, gdy tak wielu od prawdy i prawości się uchyla, to cenna inicjatywa – podkreślał Władysław Bartoszewski, sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. dialogu międzynarodowego. Julian Grobelny, niegdyś uczestnik I i II powstania śląskiego, potem przewodniczący Rady Pomocy Żydom był, dla młodego wówczas Bartoszewskiego przykładem, który złożył egzamin w służbie ojczyzny.

- Nie wiadomo, czy my dokonalibyśmy tak przyzwoitych wyborów – odnosił się do postaci prezesa RPŻ i późniejszego starosty mińskiego, Czesław Mroczek, sekretarz stanu w MON. – W dobie wirtualnych bohaterów i braku wzorców moralnych podobne przykłady dodają wiary i są pozytywnym odniesieniem dla współczesnych – mówił burmistrz Marcin Jakubowski.

Wiara w nieskazitelność postaci Juliana Grobelnego została jednak w ostatnich dniach zmącona. Otwarty list mińskiego historyka Damiana Sitkiewicza, w którym wyraził swój protest przeciwko upamiętnianiu tej postaci i ukazał antypolską postawę Grobelnego, przyćmił dokonania naszego mińskiego Trojana.

– Nieudokumentowane informacje kładą się cieniem na sylwetce prezesa RPŻ. Myślę, że najlepszą obroną dla Juliana Grobelnego będzie prawda – mówił prof. dr hab. Wiesław Wysocki, zlecając jednocześnie naukową rewizję biografowi Tomaszowi Roguskiemu. Sporne informacje na temat nieznanego, a już kontrowersyjnego mińszczanina z pewnością zweryfikuje kwerenda w archiwach i już bez emocji chłodne podsumowanie.

Na całe szczęście goście konferencji nie musieli zamykać się w gąszczu półprawd. Prelekcje Władysława Bartoszewskiego, prof. Wiesława Wysockiego, dra Janusza Gmitruka, dra Janusza Kuligowskiego i dra Lilli Kłos przybliżały sylwetkę Apolonii Chmielewskiej - mińszczanki z tytułem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata, ukazywały długoletnią historię związków między Polakami i Żydami, zagładę tych narodów oraz podsumowywały działalność RPŻ Żegota. Uczestnicy konferencji obejrzeli także wystawę „Żydzi w Wojsku Polskim”, przygotowaną przez Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Podczas spotkania wręczono także medale. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej otrzymało Muzeum Ziemi Mińskiej, medal srebrny – Piotr Wojdyga z TPMM. Medalami Pro Patria odznaczono nauczycielki GM-3 – Joannę Cygan, Barbarę Szmidt, Beatę Wójcicką, Beatę Zdanikowską-Wasążnik, także Józefa Jedynaka, Bolesława Wociala, Zbigniewa Nowosielskiego, Franciszka Zwierzyńskiego oraz sztandar Gimnazjum Miejskiego nr 3 im. Janusza Kusocińskiego i Towarzystwo Pamięci 7. Pułku Ułanów Lubelskich. Za zasługi w działalności społecznej na rzecz Związku Inwalidów Wojennych RP Krzyż za zasługi otrzymała radna Rady Miasta Wanda Rombel.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: Teresa Romaszuk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *