Mińsk MazowieckiPi Day w Mechaniku

Po raz czwarty Mechanik wziął na swoje barki organizację powiatowego konkursu matematyczno-artystycznego, czyli amerykańskiego dnia liczby Pi. Jego uczestnicy wszędzie doszukiwali się śladów królowej nauk. I znaleźli, a razem z nią odkryli atrakcyjne nagrody od sponsorów.

Niemożliwa matematyka

W Mechaniku matematyka ma swoje święto 14 marca, zamieniając się w powiatowy konkurs dla admiratorów królowej nauk. Nie tylko tych o umysłach ścisłych, bo również artystyczne dusze mają szansę zdobyć cenne nagrody. Wystarczyło udowodnić, że matematyczne zagadki kryją się wszędzie, w każdej dziedzinie życia. Uczestnicy nie mieli z tym większych problemów i do Mechanika spłynęło aż 40 prac doszukujących się śladów królowej nauk w budowlach, przyrodzie, kasynach gier, a nawet w miłości. Najwięcej stworzyli uczniowie mińskiej Macierzanki, za co gratulowano ich opiekunce Marzannie Grzelczak, która wytrwale promuje matematykę wśród młodzieży.

Organizatorzy przeciągali ogłoszenie wyników do ostatniej chwili. Najpierw dyrektor Tomasz Płochocki witał wszystkich gości – od wicestarosty Krzysztofa Płochockiego, radnego powiatowego Daniela Milewskiego i Emilii Piotrkowicz z wydziału oświaty po sponsorów z Elitmatu – Dariusza Kulmę i Małgorzatę Zakrzewską – oraz media. Nie zabrakło nauczycieli matematyki, bibliotekarek oraz autorów prac konkursowych - uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu z opiekunami, którzy witani byli przez gospodarzy oklaskami. Później do głos doszli uczniowie, prezentując swojeprzygody z matematyką. Paweł Rosa z kl. 2 Ts hipnotyzował matematycznym pięknem, czyli fraktalami, a jego klasowy kolega Adam Rechnio skupił się na figurach, które da się narysować, ale niemożliwe jest ich skonstruowanie. Taki jest np. trójkąt czy schody Penrose’a, czyli niemożliwość w najczystszej postaci. Artystycznie oczekiwania umiliły Marta Bakuła, Martyna Bielicka i Agata Osica, recytując matematyczne wiersze Juliana Tuwima czy Wisławy Szymborskiej oraz utwór o uczniowskich kłopotach z matematyką.

Jak by tego było mało, starosta Płochocki postanowił sprawić uczestnikom zagadkę. Krążące w Internecie działanie – 6:2*(2+1) narobiło sporego zamieszania i wywołało matematyczne spory. Do dyskusji na jego temat dołącza się również starostwo, ogłaszając konkurs na poprawne rozwiązanie tej zagadki. Odpowiedzi przesyłać można na adres email promocja@powiatminski.pl. Pierwsza poprawna nagrodzona zostanie pendrive’em z logo powiatu.

W końcu przyszedł czas na nagrody dla laureatów powiatowego konkursu. Niemal wszystkie nagrody zgarnęli uczniowie Macierzanki. Pierwsza w kategoriitwórczości literackiej była Katarzyna Jerzak, a wśród prac plastycznych najwyżej oceniono dzieło Eweliny Stelmaszczyk. Wyróżnienia otrzymały: Sylwia Sikora, Zuzanna Grudzińska i Katarzyna Makowiecka z gimnazjum salezjańskiego.

Swoich zwycięzców wyłoniła również publiczność. W ten sposób dodatkowe nagrody otrzymała Monika Bagińska za miłość w matematyce, Katarzyna Jeżak i Artur Kłosiński. Pozostałym uczestnikom wręczono drobne upominki i zaproszono na słodki poczęstunek, zapewniony przez cukiernię Janusza Gaska.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: Justyna Kowalczyk





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *