Mińsk MazowieckiSzachy w Dąbrówce

Na początku marca mińska Dąbrówka gościła uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z województwa mazowieckiego na VI Otwartych Mistrzostwach w Szachach Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim. Do królewskiej gry stanęło 115 zawodników, którzy walczyli o puchar dyrektora szkoły.

Sztuka gry

Szachy w Dąbrówce / Sztuka gry

Podczas spotkania rozegrane zostały trzy turnieje systemem szwajcarskim, na dystansie siedmiu rund po 15 minut z podziałem na poszczególne typy szkół. Turniej A obejmował szkoły gimnazjalne, Turniej B – szkoły podstawowe kl. IV-VI, Turniej C – szkoły podstawowe kl. I-III.

W grupie A zwycięstwo odniósł Damian Koseski, drugie miejsce wywalczył Paweł Dębała, trzecie Arkadiusz Abramowski. W kategorii chłopców najlepsi kolejno byli Damian Koseski, Paweł Dębała (obaj z gimnazjalnej Macierzanki) oraz Arkadiusz Abramowski (GM-2). W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zdobyła Kamila Koseska (Macierzanka), tuż za nią uplasowały się Alicja Woźnica (GM-119 Warszawa) oraz Małgorzata Krzewska (GM-1).

W grupie B zwycięstwo odniosła Pola Parol, drugie miejsce wywalczył Mikołaj Brodowski, a trzecie Michał Szulejko. W kategorii chłopców pierwsze miejsce zajął Mikołaj Brodowski, drugie Michał Szulejko (obaj z SP-12 Otwock), trzecie Przemysław Laszczak (SP Wiązowna). W kategorii dziewcząt na pierwszej pozycji uplasowała się Pola Parol (SP-5), druga była Weronika Tkaczyk (SP-100 Warszawa), a trzecia Joanna Kaczmarska (SP-12 Otwock). Tytuł najlepszego zawodnika Szkoły Podstawowej nr 2 im. Dąbrówki w Mińsku Mazowieckim wywalczył Jakub Ślązak.

W grupie C zwycięstwo odniósł Michał Szewczak, drugie miejsce zajął Stanisław Leleń, trzecie Nikodem Jachimowicz. W kategorii chłopców najlepsi to: Michał Szewczak (SP-154 Warszawa), Stanisław Leleń (SP Celestynów) i Nikodem Jachimowicz (SP Wierzbno). Najlepsze dziewczęta to: Zuzanna Łaszczuk (SP-353 Wesoła), Maria Zaborowska (Salezjańska SP Mińsk) oraz Zofia Łaszczuk (SP-353 Wesoła). W klasyfikacji najlepszych zawodników Dąbrówki zwyciężył Aleksander Pisarczyk, wyprzedzając Igora Webera i Michała Jedynaka.

Podczas turniejowego spotkania dodatkowo prowadzona była klasyfikacja najmłodszych – Krasnale. Zwycięzcą tej kategorii został Aleksander Szewczak (MSP Warszawa), na drugiej pozycji uplasowała się Maria Mrzygłód (PM-5) oraz Aleksander Powierża (PM-6).

Równolegle w poszczególnych kategoriach turnieju prowadzona była klasyfikacja drużynowa. Wśród gimnazjów w kolejności najlepiej poradziły sobie zespoły z GiLo im. PMSw Mińsku, mińskie GM-2 oraz GM-2 wOtwocku. Wśród szkół podstawowych (kategoria klasy IV- VI) najlepsi to drużyny z SP-12 w Otwocku, mińskiej Piątki i SP w Dobrem. Wśród klas młodszych najlepszymi szachistami okazali się uczniowie z salezjańskiej podstawówki, SP w Dobrem i SP w Węgrowie.

Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach obu turniejów z rąk dyrektora Sławomira Domańskiego otrzymali puchary, medale, dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Niespodzianki, dyplomy, puchary oraz nagrody zostały ufundowane przez burmistrza Marcina Jakubowskiego, MOSiR, Studium Języków Obcych, Mińskie Towarzystwo Szachowe, Kancelarię Ubezpieczeniową Piotr Wańko z Mińska Mazowieckiego oraz Radę Rodziców SP-2 im. Dąbrówki.

Szachowe spotkanie w Dwójce pokazało, że ta specyficzna kombinacja sportu, naukowego myślenia i elementów sztuki ma wielu swych admiratorów.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: Teresa Romaszuk