SiedlceSiedlce świąteczne

Choć wiosny ani widu, ani słychu to atmosfera radosnych Świąt Zmartwychwstania Pana Jezusa i Wielkiego Tygodnia siedlczanom udzieliła się już w miniony weekend, kiedy młodzi obchodzili Światowe Dni Młodzieży, a wszyscy pozostali uczestniczyli w Drodze Krzyżowej ulicami Siedlec.

Wyciszenie młodych

Siedlce świąteczne / Wyciszenie młodych

Światowe Dni Młodzieży stały się tradycją zapoczątkowaną przez papieża Jana Pawła II. Rokrocznie odbywają się one w różnych miejscach świata. Tuż przed Wielkanocą młodzi wszystkich diecezji zbierają się, aby we własnym gronie jednoczyć się ze Stolicą Apostolską. W diecezji siedleckiej takie spotkania miały miejsce w trzech miastach: w Białej Podlaskiej, Garwolinie oraz w Siedlcach.

W Siedlcach już od 10.00 do sanktuarium św. Józefa zjeżdżali się młodzi z przyległych dekanatów, aby wspólnie modlić się i czuwać. W programie obchodów znalazła się m.in. konferencja, której tematem była misja proroka we współczesnym świecie, odpowiedź na pytanie, kim w ogóle jest prorok i jakie są jego przymioty. Ciekawym doświadczeniem była także telekonferencja z misjonarzem z Boliwii. Młodzież obejrzała również spektakl lubelskiego Teatru 100 decybeli pt. „Jonasz”. Przedstawiona z humorem i żartem historia proroka, który bał się nawracania Niniwy bardzo dobrze trafiła do młodych. Punktem centralnym spotkania była Msza Św. sprawowana w kościele św. Józefa w Siedlcach, po której uczestnicy spotkania naładowani dobrem i radością udali się do swoich domów.

Inną tradycją poprzedzającą Wielkanoc i odbywającą się w wielu miejscach Polski jest Droga Krzyżowa ulicami miast. W tym roku organizatorem nabożeństwa była wspomniana parafia św. Józefa, od której rozpoczęła się wędrówka wiernych za krzyżem. Uczestnicy, wsłuchując się w słowa rozważań i wspólnie śpiewając pieśni wielkopostne, przeszli ulicą Sokołowską, Cmentarną, ks. Niedziałka, Bpa. Ignacego Świrskiego prosto do katedry siedleckiej, gdzie usłyszeli słowo pasterskie ks. bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, który przewodził nabożeństwu. Ksiądz biskup przypomniał, że publiczna manifestacja naszej wiary jest nam wszystkim potrzebna, byśmy czuli się jako wspólnota, która idzie za Jezusem Chrystusem.

W siedleckim nabożeństwie Drogi Krzyżowej wzięli udział przedstawiciele poszczególnych parafii oraz wspólnot takich jak: Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Akcja Katolicka, Domowy Kościół czy Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy. Krzyż niosły także osoby niepełnosprawne.

Mimo szczypiącego mrozu, chętnych do udziału w nabożeństwie nie brakowało, ludzie przyklękali na zimnej ulicy i śniegu. Młodzi również cieszyli się, że wspólnie potrafią modlić się i radować swoją obecnością. Obydwa spotkania wprowadziły zarówno siedlczan, jak i gości w atmosferę refleksji i ciszy Wielkiego Tygodnia, który właśnie przeżywamy.

Numer: 13/14 (808/809) 2013   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *