Tydzień z prawem (184)

Zawsze sceptycznie podchodziłam do zakupów przed internet, ale się przemogłam. Za pierwszym razem wszystko było w porządku, ale drugi zakup był zupełnie nieudany. Skusiłam się na buty znanej marki po bardzo dobrej cenie. Okazało się, że nie pasują do sukienki i za małe o pół numeru. Chciałabym je zwrócić, albo chociażby wymienić na inny model. Ile jest na  to czasu...

Próba na 14 dni

Tydzień z prawem (184) / Próba na 14 dni

Zakupy dokonywane przez internet cieszą się coraz większą popularnością, warto więc wiedzieć o swoich uprawnieniach. W tym miejscu podkreślam, że odpowiedz dotyczy zakupu dokonanego przez osobę fizyczną na własne potrzeby, a nie przedsiębiorcy.
Tu będzie miała zastosowanie ustawa z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumentach i transakcji zawieranej na odległość. Wtedy konsumentowi przysługuje pewnego rodzaju prawo do namysłu. Powyższe oznacza, że pełnowartościowy towar zakupiony przez internet można zwrócić. Warunkiem jednak jest, że kupujący w terminie 14 dni kalendarzowych złoży oświadczenie o odstąpieniu od umowy.
Pamiętajmy jednak, że należy rozdzielić dwie czynności. Pierwsza to złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy, a druga to zwrot zakupionego towaru. Nie muszą być  dokonane przez konsumenta jednocześnie. Krąży wiele opinii, że nawet bezpieczniej jest oddzielić te dwie czynności. W ten sposób sprzedawca będzie uprzedzony przez konsumenta o nadejściu zwracanego towaru i tym samym ograniczymy możliwość m.in. przypadkowego nieodebrania przez sprzedawcę zwracanego towaru.
Istotne od jakiego momentu liczyć bieg terminu na odstąpienie od transakcji sprzedaży. Uwagę należy zwrócić na charakter transakcji. W przypadku umowy sprzedaży  pojedynczej rzeczy, termin liczymy od momentu wejścia przez konsumenta lub innej wskazanej przez niego osoby (taką osoba nie jest przewoźnik) w posiadanie rzeczy. Jeśli kupimy prezent jako pojedynczy przedmiot, wtedy termin na odstąpienie od transakcji biegnie od chwili odebrania zakupu. W zamawiamy więcej niż jedną rzecz, a były one dostarczane osobno, partiami lub w częściach, wtedy początek terminu należy liczyć od objęcia przez konsumenta w posiadanie ostatniej rzeczy.
Jednocześnie proszę pamiętać, że termin na odstąpienie od umowy biegnie od dnia następującego po dniu, w którym rzecz została wydana/dostarczona. Natomiast jeżeli ostatni dzień w  którym możemy odstąpić od umowy jest dniem ustawowo wolnym od pracy, niedzielą lub sobotą, termin ten wygasa wraz z upływem ostatniej godziny następnego dnia roboczego.
Tak więc jest możliwość zwrotu butów, na co ma pani 14 dni na złożenie oświadczenia o odstąpieniu od umowy i zwrócenie zakupionego towaru. Oczywiście bez oznak używania...

Numer: 36 (1040) 2017   Autor: Adwokat Agnieszka MalczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *