190 milionów złotych – tyle w ramach programu Rodzina 500+ realizowanego przez rząd Prawa i Sprawiedliwości otrzymali mieszkańcy powiatu mińskiego. Takie wsparcie nigdy dotąd nie miało miejsca. Środki z 2016 i 2017 roku robią wrażenie, ale jaka jest przyszłość programu? O tym rozmawialiśmy z posłem ziemi mińskiej Danielem Milewskim i przewodniczącym powiatowej komisji zdrowia i spraw społecznych Piotrem Stępniem...
Miliony dla rodzin
Środki z programu otrzymuje w powiecie mińskim 20 tysięcy dzieci –podkreśla poseł Milewski i dodaje, że z 500+ korzysta u nas 13 tysięcy rodzin. Program przyniósł też zdecydowaną poprawę warunków materialnych rodzin. Odnotowujemy coraz mniej osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej i z pomocy w postaci dożywiania – w stosunku do roku poprzedniego to 10-procentowy spadek. Chodzi o zasiłki okresowe, celowe, o dożywanie dzieci. Dzięki programowi ubóstwo ogółem zmalało o 48 proc., a ubóstwo skrajne aż o 98 proc.
Poseł Milewski zwraca szczególną uwagę na zauważalny wzrost konsumpcji, który związany jest z lepszą sytuacją finansową rodzin. Podniósł się standard życia rodzin pobierających świadczenie wychowawcze, pozwalając rodzinom żyć w poczuciu większego bezpieczeństwa finansowego.
Z badań Finansowego Barometru ING wynika, że dzięki programowi rodzice mogli kupić odzież (31%), obuwie (29%) a także wyjechać na rodzinne wakacje (22%). Ważnym elementem jest edukacja: 22% badanych wydało środki na książki i pomoce naukowe, a 20% na dodatkowe zajęcia dla dzieci. Aż 17 % badanych sfinansowało dzięki programowi wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci.Z badania wynika także, że 21% osób otrzymujących środki z programu 500+ zaczęło po raz pierwszy oszczędzać, a kolejne 36% odkłada teraz więcej niż wcześniej. W sumie, tylko 32% beneficjentów programu przyznaje, że wydaje wszystkie środki z 500+ na bieżąco.
Dużą zmianę zauważają także samorządy. Od wprowadzenia programu w ubiegłym roku sytuacja gospodarcza na rynkach lokalnych widocznie się poprawiła. – Bardzo się cieszę widząc ogromne zmiany w świadomości społecznej, dotyczące polityki rodzinnej, jakie przyniósł program Rodzina 500+. Odczuwam satysfakcję, że nasze rodziny tak mądrze wydatkują te pieniądze, że inwestują je w przyszłość dzieci, a co za tym idzie w przyszłość naszego powiatu i regionu – mówi entuzjastycznie miński poseł.
Przewodniczący powiatowej komisji spraw społecznych Piotr Stępień podkreśla, że dalsze korzystanie ze świadczenia wychowawczego wymaga złożenia nowego wniosku. Jest to możliwe już od 1 sierpnia.
Poseł Milewski dodaje, że zmiany w programie Rodzina 500+ będą dotyczyć likwidacji nielicznych, aczkolwiek niepożądanych zjawisk, jak dopasowywanie przez rodziców dochodu do kryterium dochodowegouprawniającego do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, deklarowaniu niezgodnie ze stanem faktycznym samotnego wychowywania dziecka oraz pobieraniu świadczenia wychowawczego przez osoby niezamieszkujące w Polsce.
Główne zasady programu Rodzina 500+ pozostają jednak bez zmian. Są ułatwienia, jak ujednolicenie terminów składania wniosków. Jeśli wnioskodawca złoży kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 31 sierpnia, zostanie zachowana ciągłość wypłat świadczenia.
– Należy więc pamiętać, że wskutek złożenia wniosku później niż w październiku, prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone od miesiąca złożenia wniosku, bez wyrównania za wcześniejsze miesiące – podsumowuje Piotr Stępień i prosi beneficjentów programu o nieodwlekanie formalności na ostatnią chwilę.
Numer: 31 (1035) 2017 Autor: (el)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ