Dobre inwestycyjne

W gminie Dobre idzie nowe. Po opuszczeniu przez policję komisariatu, budynek przeznaczono na muzeum Konstantego Laszczki, które będzie ocieplane gazem. Właśnie z Włochami podpisano akt erekcyjny budowy gazociągu o długości 34 km i przekroju 225 mm, który od Rudzienka będzie biegł przez Dobre, Strachówkę, Jadów aż pod Łochów...

Laszczka na gazie

Dobre inwestycyjne / Laszczka na gazie

Spotkanie miało charakter międzynarodowy, więc wójt Tadeusz Gałązka sięgnął do historii, przypominając 28 lipca 2015 roku, kiedy w obecności burmistrza Łochowa śp. Mariana Dzięcioła i wójtów obecnych na spotkaniu zostało podpisane porozumienie odnośnie położenia gazociągu Dobre – Łochów. Nazwał go ważnym dniem, ale dzisiaj jest ważniejszy, bo zapisze się w kronikach Dobrego jako wstęp do rozwoju gminy. To właśnie tutaj zostanie podpisany i wkopany w miejscu, gdzie zbudowana zostanie stacja redukcyjna gazu dająca początek całej inwestycji. Wójt podkreślił jak ważną inwestycją dla mieszkańców jest budowa gazociągu, dzięki któremu będą mogli wykorzystać gaz do ogrzewania pomieszczeń, a infrastruktura gazowa pozwoli na przyciągnięcie inwestorów na tereny gminy.
Prezes Emanuele Seghezzi przyznał, że firma SIME długo zastanawiała się nad wyborem lokalizacji budowy gazociągu Dobre-Łochów, ponieważ miała bardzo dużo chętnych. Nie żałuje, gdyż właśnie tutaj widzi on ogromne możliwości rozwoju dzięki bliskości miasta stołecznego Warszawy oraz otwartości mieszkańców i gospodarzy zagazowywanych gmin.
Dyrektor SIME POLSKA Jerzy Trzciński powiedział zaś, że od podpisania porozumienia do erekcji trzeba było pokonać wiele trudności tj. uzyskać 25 decyzji  wcześniej uzgadniając je z wieloma podmiotami.
Udało się, więc można akt podpisać i zakopać w miejscu, gdzie ma powstać stacja redukcyjna gazu, czyli na południowym krańcu Dobrego. Tam właśnie po uprzednim poświęceniu i krótkiej modlitwie w intencji powodzenia przedsięwzięcia nastąpiło wkopania kapsuły z podpisanym aktem.

A co z muzeum Laszczki? Dzięki funduszom unijnym, już na początku przyszłego roku zyska ono nową przestrzeń. Decyzją zarządu Mazowsza projekt otrzyma z RPO dofinansowanie ponad 330 tys. zł. W ramach projektu przeprowadzone zostaną roboty budowlane: rozbiórkowe, remontowe i renowacyjne. Budynek będzie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. Ponadto zakupiony system audio przewodników ułatwi zwiedzanie muzeum osobom niedowidzącym i niedosłyszącym.
W nowo powstałym obiekcie organizowane będą lekcje muzealne, warsztaty rzeźbiarskie, zajęcia manualne dla dzieci, projekcje filmu o Konstantym Laszczce i jego twórczości oraz wykłady i prelekcje.
Projekt będzie realizowany w partnerstwie z Muzeum Ziemi Mińskiej w Mińsku Mazowieckim i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie.

Numer: 19 (1023) 2017   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *