Wojaże władzy

Przez 12 dni, czyli od 13 do 24 września miński burmistrz nie rządził miastem, bo wyjechał do Ameryki. Jakubowski przebywał z oficjalną wizytą w mieście siostrzanym Lacey w stanie Waszyngton. Jak donosi magistrat, w trakcie swojego pobytu odbył wiele spotkań z przedstawicielami władz miasta oraz stanu, o których będzie można... przeczytać w kolejnych relacjach. Nie czekamy, bo podczas sesji 1 października Jakubowski zdradził szczegóły i jeszcze jedną eskapadę – na Litwę

Burmistrz na rozjazdach

Burmistrz na rozjazdach

Na Litwę pojechali we trzech – burmistrz Jakubowski, przewodniczący Kulma i radny Kuć. Okazją była konferencja poświęcona braciom Narutowiczom – Gabrielowi, który został prezydentem II RP i Stanisławowi, który proklamował niepodległość Litwy. Obaj – to ciekawostka – urodzili się niedaleko partnerskiego Telŝai. 

Do Ameryki poleciał bez obstawy. Tam zwiedzał miasto, stan Waszyngton z baza wojskową, rozmawiał z biznesmenami i utrwalał polsko-amerykańska przyjaźń. Nie na darmo, bo od władz Lacey otrzymał klucze do miasta, a władz stanu – honorowe obywatelstwo. Wszystkie podarunki pokazał radnym i mediom.

Co w zamian? W przemówieniu do burmistrza Virgila Clarksona i rady miasta Lacey mówił zaś o idei miast partnerskich w kontekście zrozumienia i przyjaźni jako podstawowymi wartościami w budowaniu więzi między narodami. 

Chwalił zaangażowanie dwóch organizacji – mińskiego stowarzyszenia MiLa oraz Lacey Sister Cities Association. Jak zauważył Jakubowski, członkowie tych stowarzyszeń od wielu lat ciężko pracują nad budowaniem mostów międzynarodowego porozumienia między młodzieżą lokalnych społeczności. Dzięki programowi szkoły bez granic uczniowie z naszych miast co roku mają szansę uczestniczyć w wymianie międzyszkolnej i korzystając z gościnności rodzin z Mińska i Lacey, poznawać kulturę i obyczaje naszych krajów, a także system edukacji. Szeroko rozumiana wymiana między miastami to nie tylko szkolnictwo. Gościliśmy Młodzieżową Orkiestrę Dętą z North Thurston Collage z Lacey, której koncert zachwycił mińską widownię.

Niezapomnianych wrażeń i emocji sportowych dostarczyli pływacy z Lacey, startujący w Międzynarodowych Zawodach Pływackich w naszym mieście. W tym roku Mińsk Mazowiecki po raz pierwszy był organizatorem projektu Business Week, dzięki któremu uczniowie mogli rozwijać szereg umiejętności istotnych z punktu widzenia ekonomii.

Prognozował także, że niezwykłe bogactwo kultur i doświadczeń są perspektywą na kolejne lata dobrej współpracy. Dołoży wszelkich starań, aby kontynuowano programy szkoły bez granic i Business Week, będąc otwartymi na nowe projekty. 
Zaprosił także do Mińska burmistrza Clarksona ze.. 100-osobową orkiestrę młodzieżową. Jest nadzieja, że u nas dobrych fotografów nie zabraknie.

Numer: 2012 40   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *