SiedlceSiedlce rozwojowe

W piątek, 8 marca poza świętowaniem Dnia Kobiet miała miejsce również konferencja prasowa z udziałem władz miasta, podczas której poinformowano o najnowszych wydarzeniach i ustaleniach. Na spotkanie z mediami przybyli prezydent Wojciech Kudelski, prezydent Anna Sochacka, skarbnik Kazimierz Paryła oraz naczelnik gabinetu prezydenta Grzegorz Orzełowski i rzecznik prasowy UM Paweł Mazurkiewicz.

Obligacje z komisją

Siedlce rozwojowe / Obligacje z komisją

Spotkanie dotyczyło zasadniczo dwóch kwestii. Pierwszą, była dobra dla Siedlec wiadomość o tym, że miasto zadebiutowało na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obligacje komunalne miasta o wartości 25.1 mln zł zostały wprowadzone na rynek papierów wartościowych Catalyst. Dzięki wyemitowaniu na giełdę obligacji miasto zyska możliwość pozyskiwania nowych instrumentów finansowania inwestycji. Jak zaznaczył skarbnik miasta nasza obecność na giełdzie jest dowodem na to, że miasto jest w dobrej kondycji finansowej. Po za tym jest to dobra możliwość na wypromowanie się miasta i zainteresowania nim potencjalnych przedsiębiorców.

Drugą sprawą poruszaną na konferencji była uchwała śmieciowa. Według ustawy system gospodarowania odpadami komunalnymi musi zacząć w pełni działać już od lipca br. Jak podkreśliła prezydent Sochacka ustawa dotyczy wszystkich, dlatego musi być ona ponadpartyjna. Z tego powodu powołano specjalną komisję w skład której weszły osoby z wszystkich siedleckich opcji politycznych: Adam Bobryk, Jacek Garbaczewski, Marek Kordecki, Stefan Somla, Zygmunt Szalach, Stanisława Wardak oraz Stanisław Mrówczyński – naczelnik wydziału gospodarki komunalnej UM Siedlce.

Na piątkowej konferencji przedstawiono wyniki prac komisji. Ustalono następujące opłaty: 8.5 zł od osoby za śmieci selektywne oraz 12.5 zł od osoby za śmieci nieselektywne. Warto dodać, że sposób naliczania opłaty „od osoby”, a nie „od metra” może budzić problem w egzekwowaniu opłat, bo ilość posiadanych metrów można łatwo sprawdzić, a ilość mieszkańców nie jest do końca oczywista, chociażby ze względu na osoby niezameldowane np. studentów. Każdy z mieszkańców otrzyma deklarację, którą będzie musiał wypełnić i zawrzeć w niej najbardziej istotne informacje np. ilości zamieszkujących ludzi, tu również trzeba będzie wyjaśnić także ewentualne różnice w liczbie zameldowanych i rzeczywiście mieszkających. Komisja przedstawi teraz swoją propozycję koalicji, a następnie radni będą dyskutować z wyborcami w czterech okręgach wyborczych.

Czy będzie to w końcu wersja ostateczna uchwały? Miejmy nadzieję, że tak, bo lipiec zbliża się nieuchronnie.

Numer: 11 (806) 2013   Autor: Kamila JachimczykKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *