Mińsk MazowieckiPowiat konferencyjny

Hasłem Rozwijamy zdolności każdego ucznia witano w mińskiej Szóstce uczestników konferencji naukowej o wpływie zajęć artystycznych na rozwój dziecka w młodszym wieku szkolnym. Spotkanie zgromadziło dyrektorów szkół, nauczycieli, pedagogów oraz psychologów...

Mądrze zanurzeni

Powiat konferencyjny / Mądrze zanurzeni

Nikogo nie trzeba było przekonywać, jak ważnym elementem wpływającym na rozwój dziecka zdrowego oraz tego z różnego rodzaju dysfunkcjami, jest udział w zajęciach artystycznych, plastycznych, muzycznych czy ruchowych. Z tej plejady mnogości twórczych propozycji wielu gości mogło zaczerpnąć u źródeł, bo Szóstka ma w tej mierze ogromne doświadczenie. Jako jedyna placówka na terenie miasta, prowadzi klasy i oddziały integracyjne, w których uczą się dzieci z różnego rodzaju dysfunkcjami, o czym informowała dyrektor placówki i organizator spotkania Anna Zalewska. Przekonywała, że te pierwsze lata pobytu dziecka, to doskonały czas na poznanie potrzeb i możliwości rozwojowych uczniów. Tworząc inspirujące otoczenie edukacyjne i dbając o właściwy klimat emocjonalny, można z jednej strony rozbudzać ich motywację i zainteresowanie uczeniem się, zaś z drugiej strony indywidualizować pracę z dziećmi, dając im możliwość wyrównywania szans edukacyjnych.
Na początek, śpiewając Kolorowy jest świat wokół nas, niczym tęcza pełna barw wniosły swoje talenty sześciolatki. Wspaniała muzyka, rytmiczna dawka adrenaliny, dynamika przekazu, kolorowe stroje, imponujące układy taneczno- marszowe mażoretek oraz gorące emocje złożyły się na podniecający nastrój twórczego spotkania.
Całkiem naturalnie w ten pokaz wplotło się wystąpienie Agaty Skwierawskiej-Kwaśny na temat roli logorytmiki w kształtowaniu percepcji słuchowej i doskonaleniu mowy dziecka.
Nauczyciele dali się potem uwieść Marcie Michalskiej i jej plastyczno-muzycznym inspiracjom. Poddali się także zmysło-plastycznym technikom Małgorzaty Kowalskiej. Nie dziwi więc, że tak kreatywnie zanurzeni nauczyciele, aktywnie zareagowali potem na propozycje twórczych, przybliżających innowacyjne metody pracy warsztatów.
Nowe propozycje taneczne, zabawę z muzyką, radość i odprężenie dostarczyła nauczycielom Agnieszka Charatanowicz. Plastyczny blok warsztatowy, prowadzony przez Małgorzatę Kowalską czy arteterapia prowadzona przez Małgorzatę Tomkiewicz, Hannę Gorzałkę i Sylwię Gugałę także przyciągnęły wielu zainteresowanych.
Sposoby na twórcze wykorzystanie muzyki w swojej pracy wychowawczej przybliżyły Iwona Kowalczyk oraz Agata Skwierawska-Kwaśny. Chusta i tunel animacyjny stały się doskonałym rekwizytem do zabawy podczas warsztatów inicjowanych przez Martę Michalską.
Bogatą ofertę lektur przygotowali na konferencję pracownicy Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej. Nauczyciele poznali propozycje pomocy dydaktycznych oraz materiałów edukacyjnych. W trakcie konferencji losowano szkolenia oraz bony na studia pedagogiczne w Szkole Wyższej Przymierza Rodzin.

Numer: 11 (1015) 2017   Autor: Teresa RomaszukKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *