Powiat mińskiPowiat miński alarmowy

Powiatowy lekarz weterynarii w Mińsku Mazowieckim przypomina, że nadal obowiązują obostrzenia związane z hodowlą drobiu. Ich źródłem jest rozporządzenie wydane przez ministra rolnictwa 20 grudnia 2016 roku w sprawie występowania na terenie Polski wysoce zjadliwej ptasiej grypy H5N8

Ptaki z zakazem

Powiat miński alarmowy / Ptaki z zakazem

Zgodnie z tym rozporządzeniem obowiązkiem każdego posiadacza jakiego kolwiek drobiu, w tym także gołębi, jest zarejestrowanie swojego zwierzęcia w Inspekcji Weterynaryjnej w Mińsku. Dane, jakie należy przy tym podać, to imię nazwisko, adres, rodzaj trzymanych zwierząt oraz ich liczebność. W uzasadnionych przypadkach dopuszcza się zgłoszenia telefoniczne pod nr 25 758 50 59 w. 41 lub na adres mailowy m.juniak@ piwminsk.wetgiw.gov.pl.

Hodowcy drobiu w dalszym ciągu są zobowiązani do trzymania w zamknięciu swoich zwierząt. Dla osób, które nie zastosują się do zakazów wypuszczania swoich zwierząt lub ich rejestracji będą stosowane kary pieniężne w wysokości od 800 zł do 8 tys. zł bez względu na rodzaj i liczebność utrzymywanego drobiu. W celu przygotowania się na wypadek konieczności zastosowania środków związanych z wystąpieniem choroby hodowcy drobiu zobowiązani są do posiadania mat dezynfekcyjnych. Mogą być one wykonane z trocin, wiór lub gąbki ułożonej na folii niedopuszczającej do przenikania środka dezynfekcyjnego. Ponadto prowadzący hodowlę drobiu zobowiązani są do nabycia środka dezynfekcyjnego, który można kupić w punktach weterynaryjnych. Na koniec stycznia w Polsce zostało wykrytych już 35 ognisk ptasiej grypy. Pojedyncze przypadki padłych ptaków znaleziono już w większości województw.

Numer: 5 (1009) 2017   Autor: (łk)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *