Powiat mińskiPowiat miński sportów szkolnych

Już wiadomo, że w Mazowieckich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej powiat miński zajął 13 miejsce, a działacze i szkoleniowcy doszli do wniosku, że na pierwszą dziesiątkę nie mamy szans. Na razie, bo wyniki najmłodszych sportowców dają nadzieję na pokonanie nie tylko Siedlec, ale i najbogatszych powiatów warszawskiej aglomeracji...

Sumy do dumy

Jak można się było spodziewać, osiągnięcia z igrzysk przekładały się na wyniki w powiecie i regionie. Tak więc mińska Szóstka cieszyła się ze zwycięstwa powiatowego w podstawówkach, gromadząc aż 443,5 pkt. Tym bardziej dyrekcję i Tomasza Rokitę rozpierała duma, że dwie drugie szkoły – Piątkę i Dąbrówkę pokonała różnicą ponad 70 punktów, a czwartego Kopernika aż 140 punktami. W regionie zdobyły odpowiednio trzecie, ósme, dziewiąte i dziesiąte miejsce. Szkoły spoza Mińska Mazowieckiego obyły się dalszymi miejscami i tylko cztery z nich – Stara Niedziałka, Marianka, Dębe Wielkie i Dobre miały od 100 do 147 oczek.

W sumie sklasyfikowano 28 szkół, ale wyniki spoza pierwszej dziesiątki są bardziej niż mierne. Nawet z takich ośrodków miejskich jak Kałuszyn, Mrozy, Sulejówek, Halinów, które dały się wyprzedzić dużo mniejszym szkołom.

Z gimnazjów już nie bryluje w powiecie Trójka Kusego, a Jedynka Andersa, wygrywając co piąte z 25 zawodów sportowych i gromadząc w sumie 516 punktów. To tak dużo, że kolejne gimnazja nie miały nawet 300 oczek. I tak Kusemu na srebro wystarczyło 281 pkt., a papieskiemu na trzecie – 259 pkt. Tylko jeszcze GM z Dębego Wielkiego przekroczyło 200 pkt., a kolejne szkoły z Mrozów, Starej Niedziałki, Żakowa i Jakubowa miały niewiele ponad sto oczek. Co tu ukrywać, nasze szkoły średnie nie liczą się w rejonie, bo najlepsza z nich Budowlanka zdobyła zaledwie 10 miejsce, Ekonom był 17, a kolejne jak LO PMSz i Mechanik plasowały się w trzeciej, a salezjanie i ZS MSC w czwartej dziesiątce. Ciekawsza więc wydaje się rywalizacja szkół średnich w powiecie podzielona na płcie. W obu wygrali uczniowie Budowlanki, ale już wśród dziewcząt kolejne miejsca przypadły chemiczkom, ekonomiczkom, mroziankom, agrotechniczkom, macierzankom i mechaniczkom. Wśród chłopców srebrni byli mechanicy, a za nimi chemicy, ekonomicy, mrozianie, agrotechnicy, licealiści z Macierzanki, sienniczanie, salezjanie i sulejówczanie. Najciekawsza była skala osiągnięć, bo szkoły zdobywały od 7 do 97 punktów i to wcale nie było maksimum.

Prezentujący osiągnięcia członkowie zarządu powiatowego SzZS pokazywali także osiągnięcia indywidualne. Wśród czempionów na skalę powiatu znalazło się wielu młodych sportowców, a wśród nich Wiktoria Wróbel, Karina Wiącek, Maciej Woś, Dominik Kaim, Aleksandra Posiewka, Malwina Ulecka, Marcin Mikołajczyk, Milena Bakuła i Jakub Czopek. Wśród starszych wyróżniono głównie lekkoatletów, którzy zdobywali podium podczas zawodów rejonowych i wojewódzkich. To m.in. Martyna Kuglarz, Iza Wiercioch, Martyna Łokietek, Marta Makowska, Jakub Cacko, Prometeusz Polkowski, Paulina Czyżewska, Julia Szubińska, Marcin Jeżak, Michał Jankowski, Mariusz Felczyk, Szymon Jałocha czy Przemysław Krasuski. Wreszcie mamy taką bazę sportową, że możemy w niej organizować turnieje – chwalił powiat szef MOSiRu, a starosta Tarczyński podkreślił, że zarząd powiatu przekazał na sport więcej środków i obecnie jest do pozyskania 140 tysięcy złotych. Gros z nich przypadnie szkolnemu związkowi, który jest sprawcą większości zawodów i – co ważne – potrafi je podsumować...

Numer: 4 (1008) 2017   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *