Powiat mińskiPowiat ekologiczny 2016

Zaczęli prowokować ekologicznie w 2000 roku i nie zamierzają przestać, wymyślając wciąż nowe formy promowania natury. Szesnasta edycja konkursu ekologicznego dla dzieci i młodzieży ze szkół na terenie powiatu mińskiego nie jest okrągłą jego edycją, ale przejdzie do historii z innych, wcale nie pośledniejszych przyczyn...

Córy natury

Jakie jest nasze wymarzone miejsce na wakacje w zgodzie z naturą? Bez namysłu kojarzą nam się obce, gorące wyspy, riwiery i błękitne laguny. A tu zaskoczenie, bo cuda natury możemy znaleźć obok naszych miast i wiosek, a czasami w samym ich centrum.

Takie myślenie połączone z fotograficzną lub wirtualną eskapadą do natury towarzyszyło 178 uczestnikom konkursu z 63 szkół powiatu. Szkolne komisje do etapu powiatowego zakwalifikowały 58 uczniów, w tym po 22 uczniów w kategorii szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz 14 uczniów w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Wszyscy liczyli na nagrody za ponad 10 tysięcy złotych, w tym 3 tysiące z powiatu i 7560 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Powiatowa komisja, czyli Stanisław Smater, Łukasz Bogucki, Marta Kowalczyk i Kinga Kruk była dość łagodna w ocenie i postanowiła przyznać nie tylko główne nagrody, ale także wyróżnienia.

I tak w kategorii szkół podstawowych wygrała AMELIA BIELIŃSKA z SP w Kałuszynie, salezjanin KRZYSZTOF GARDYZA był drugi, a trzeci BARTOSZ ZAWADZKI z SP w Dębem Małym. Wyróżnienia otrzymali Mateusz Ciąćka z Janowa, Tymoteusz Kamiński z Jeruzala, Dominika Osiak z Dębego Małego, Klaudia Płochocka z Rudy i Michał Gryglas z Marianki.

W kategorii szkół gimnazjalnych najładniejszą pocztówkę przygotowała DARIA PŁAZA z GM-2 w Mrozach, za nią AMELIA ZIĘBA z Siennicy oraz WERONIKA CHMIELEWSKA z Macierzanki. Wyróżnienie zdobył Damian Kułak z GMS, Julia Wronowska z GiLO, Aleksandra Wróblewska z Jeruzala i Arkadiusz Jackowski z Siennicy.

MARTYNA JARUZELSKA z ZSA, WERONIKA STEMPIEŃ z ZS im. MSC oraz DAGMARA GRADZIUK i ESTE RA MUSI AŁ z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Mrozach to zaś laureatki i wyróżnione plastyczki w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Opiekunowie laureatów to Krystyna Raczyńska, Danuta Graboś, Jadwiga Sikora, Krystyna Czyżewska, Marzena Augustyniak -Chojecka, Elżbieta Mejszutowicz, Edyta Grzegrzułka, Maria Bartnicka-Wójcicka i Kamil Targoński.

Dzięki nagrodzonym za pierwsze miejsca szkoły otrzymały mikroskopy z zestawami owadów i pajęczaków, a za drugie i trzecie – mikroskopy steroskopowe. Natomiast sami laureaci za pierwsze miejsca otrzymali tablety, za drugie – namioty ze śpiworami, a za trzecie kurtki sportowe. Wyróżnieni otrzymali powerbanki.

Po takiej rewii nagród nastroje się znacznie poprawiły. Na tyle, że obecny prezes funduszu obiecał zwiększyć pulę wsparcia, a starosta Tarczyński nie odmawiał dalszej współpracy. Wszystko w celu podniesienia poziomu wrażliwości ekologicznej. Mówił o niej także naczelnik Smater i redaktor Piątkowski, który niespodzianie otrzymał podziękowanie za 16 lat medialnej obsługi konkursu. Okazało się, że warto czasami podpowiedzieć organizatorom, jak podnieść walory finału, by stał się pamiętaną atrakcją.

Tym razem uwag nie będzie, a jedynie puenta, że sami nie wiemy, co mamy. Uroki podmińskich ziem pokazują wszystkie pocztówki, a niektóre warto powielić w znacznym nakładzie, by to właśnie do nas przyjeżdżali turyści. Zasmogowana stolica powinna o nas wiedzieć...

Numer: 52/53 (1003/1003) 2016   Autor: J. Zbigniew PiątkowskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *