Mińsk MazowieckiMińsk Mazowiecki w teatrze

W grudniowy poniedziałek aula Zespołu Szkół Miejskich nr 2 w Mińsku Mazowieckim przy ul. Siennickiej stała się na kilka godzin sceną dla tancerzy Polskiego Baletu Narodowego. Uczniowie klas II gimnazjum i V szkoły podstawowej z inicjatywy nauczyciela biologii Aleksandry Bieleckiej wzięli udział w projekcie edukacyjnym Piruet, pointa, paczka – czyli tajemnice baletu, który jest organizowany przez Polski Balet Narodowy i Teatr Wielki – Operę Narodową w Warszawie...

Balety i piruety

Mińsk Mazowiecki w teatrze / Balety i piruety

Spotkanie było okazją do poznania historii tańca i baletu, ze szczególnym uwzględnieniem miejsca i roli baletu w działalności Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Młodzież dyskutowała z prowadzącym spotkanie o różnicach między tańcem towarzyskim i artystycznym, dlaczego ludzie tańczą, a także jak rozwijał się taniec artystyczny w XX wieku. Omawiane zagadnienia były ilustrowane bogatym pokazem slajdów.

Podczas spotkania był też pokaz technik tanecznych. Zaprezentowano balet klasyczny, elementy tańców ludowych, technikę Marty Graham i partnerowanie. Uczniowie poznali też najważniejsze elementy charakterystyczne dla danej techniki. Obejrzeli pokaz miniatur choreograficznych czyli fragmenty baletów klasycznych i współczesnych m.in. tańce charakterystyczne z Dziadka do orzechów, białe adagio z Jeziora łabędziego, wariacje wróżek ze Śpiącej królewny, fragmenty Kopciuszka, a także wybrane fragmenty spektakli z repertuaru współczesnego. Młodzież dowiedziała się także, jak wygląda dzień życia tancerza baletu i jak długą drogę trzeba przejść, aby zostać absolwentem szkoły baletowej.

– Jesteśmy pierwszą i na razie jedyną szkołą w Mińsku Mazowieckim i powiecie, która wzięła udział w całkowicie bezpłatnym projekcie edukacyjnym. Natomiast nie po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli możliwość obcowania ze sztuką na najwyższym poziomie. Młodzież cyklicznie wyjeżdża na spektakle do warszawskich teatrów, do galerii sztuki i muzeów. Uczniowie podczas jednej z wycieczek zwiedzali Teatr Wielki – Operę Narodową od zaplecza. Zobaczyli wiele miejsc, których zwyczajny widz siedzący na widowni nie ma możliwości dostrzec – opowiada Aleksandra Bielecka.

Tancerze zostali docenieni przez młodzież, która wręczyła im na zakończenie upieczone w szkole pierniki i zaprosiła na wspólny obiad w szkolnej stołówce. Niecodzienna lekcja była dla wszystkich okazją do odkrycia tajemnic baletu. Także dla tych uczniów szkoły, którzy uczęszczają na lekcje baletu już od kilku lat.

Numer: 52/53 (1003/1003) 2016   Autor: (jaz)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *