SiennicaSiennica doświadczalna

Tuż przed świętami BN otwarto w Siennicy laboratorium odnawialnych źródeł energii, które znajduje się w budynku dawnych warsztatów szkolnych. Inwestycję dofinansował kwotą 340 tysięcy Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie. Było nie tylko co oglądać, ale i podziwiać...

Energia czystości

Siennica doświadczalna / Energia czystości

Gdy już proboszcz Marek Kasprzak poświęcił obiekt i życzył, aby służył młodzieży i dorosłym, wójt Grzegorz Zieliński przeciął wstęgę i opowiedział zebranym gościom o kulisach powstania pracowni. Nie ukrywał dumy z powodu zgromadzonego sprzętu, bo urządzenia są najnowocześniejsze na Mazowszu.

Dyrektor Zbigniew Piłatkowski podkreślił zaś, że uczniowie – przyszli technicy urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, już w tamtym roku chwalili się licznymi osiągnięciami w konkursach wiedzy o energetyce odnawialnej. Obecnie są stypendystami i pracują nad kolejnymi projektami innowacyjnym.

To oni, ale także zaproszone grupy młodzieży i dorosłych mieli możliwość zobaczenia, jak działa pompa ciepła, kolektor fotowoltaiczny, elektrownia wiatrowa. Zajęcia warsztatowe prowadzące do samodzielnego złożenia źródła prądu są wycieczką w przyszłość, ale uwzględniając tempo zmian w technologii energetycznej i budowlanej, realną i nieodległą.

O tradycji działań ekologicznych w Zespole Szkół w Siennicy opowiedziała Elżbieta Gałązka. Przypomniała, że uczniowie sprzątali Dolinę Świdra, corocznie organizowali konkursy ekologiczne, wzięli udział w programie „Obszary Natura 2000 szansą dla rozwoju naszej gminy”. Obecnie 20 uczniów gimnazjum bierze udział w projekcie CEO „Weź oddech”. Przedstawiciele tej grupy zaprezentowali przybyłym gościom zatrważające wyniki swoich badań dotyczące zapobiegania niskiej emisji przez mieszkańców Gminy Siennica. Rekomendacje gimnazjalistów przekazane dorosłym na lokalnym happeningu to zakaz palenia w piecach śmieciami, modernizacja lub wymiana pieców na zdrowsze dla środowiska, ograniczenie wykorzystania samochodów na rzecz rowerów.

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska Andrzej Daniluk miał uznanie dla działań szkoły promujących ekologię. Przypomniał więc, że fundusz dofinansowuje corocznie około 300 wymian pieców tradycyjnych na nowoczesne właśnie z myślą o niskiej emisji.

Wszyscy podziwiali jakość zgromadzonego sprzętu, podkreślali zasadność powstania obiektu – najnowocześniejszego na Mazowszu, jego rolę edukacyjną i znaczenie dla promocji działań służących ochronie środowiska.

Na spotkaniu producenci, autorzy patentów, przedstawiciele firm instalujących wyposażenie pracowni pokazali zasady działania zgromadzonych w laboratorium urządzeń. Wicewójt Tomasz Gójski udzielał zaś indywidualnych konsultacji każdemu, kto miał dodatkowe pytania. Synchronizacja z programami komputerowymi umożliwia obserwację zmiany w zależności od parametrów np. moc prądu kolektora fotowoltaicznego w zależności od kąta ustawienia kolektora do źródła światła. Temat edukacji społeczeństwa, praktycznego zastosowania w domach technologii OZE łączył się z troską o stan powietrza, tym bardziej, że uroczystość odbywała się dniu, w którym media ostrzegały przed smogiem wiszącym nie tylko nad Warszawą.

Wystarczy wejść na stronę szkoły www. zssiennica.pl w zakładkę laboratorium OZE, zapisać się na warsztaty (indywidualnie lub grupowe) i przekonać się jakie korzyści przynosi technologia czystości.

Numer: 52/53 (1003/1003) 2016   Autor: (aj-jzp)





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *