Mińsk MazowieckiMiasto akcyjne

Towarzystwo Nasz Dom co roku zaprasza szkoły do udziału w akcji „Góra Grosza”. Szesnasta edycja okazała się dla Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 bardzo szczęśliwa. Już czwarty raz z kolei udało się w szkole uzbierać największą górę groszy w województwie mazowieckim.

Noszą grosze

Miasto akcyjne / Noszą grosze

Sukcesu nie udałoby się osiągnąć bez udziału i wielkiego zaangażowania uczniów, nauczycieli oraz rodziców, dla których coroczna akcja jest lekcją empatii, zrozumienia i tolerancji. Zbiórka pokazuje, że choć jeden grosz nic nie może zmienić, to uzbierana Góra Grosza może przyczynić się do powstania wielu inicjatyw na rzecz dzieci. Najcenniejsze jest jednak to, że to dzieci pomagają dzieciom i że to one mają wpływ na poprawę sytuacji swoich rówieśników. Nie dziwi więc, że z takim przekonaniem skandowały w obiegły poniedziałek Grosz do grosza... bo wiedzą dobrze, że zebrane monety pomogą dzieciom wychowującym się poza własną rodziną i przebywającym w rodzinach zastępczych, rodzinnych domach dziecka czy domach dla dzieci.

Ogółem przez cztery lata dla towarzystwa, któremu nie są obce korczakowskie tradycje, uzbierali ok. 12.000 złotych. W roku 2012/13 – 2654 zł., w 2013/14 – 2882,54 zł., w 2014/15 – 3276.98 zł., a w tym roku 3951.79 zł. Ta siła grosza, to jedne z cenniejszych darów, które za pośrednictwem tej akcji można innym podarować. To woluntarystyczne zacięcie uczniów szkoły, gratulując wygranej, chwaliły Elżbieta Prządka oraz Dorota Kilińska, koordynatorki ogólnopolskiej akcji.

Tych pochwał i dyplomów było tego dnia więcej. Proboszcz Jerzy Mackiewicz, wręczając obraz mińskiej Matki Boskiej Hallerowskiej, podkreślał znaczenie otwarcia się na drugiego człowieka i możliwość podjęcia wspólnego dzieła. Za tę charytatywną pomoc szkoły, tym razem podczas VIII Parafialnego Festynu Michałki, dziękował także wieloletni ich organizator Kazimierz Markowski.

Od kilku już lat zbiórce monet towarzyszy piosenka zespołu Orkiestra Dni Naszych – „Nie ma jak dom”. Wspólnie z chórem szkolnym i przy dźwiękach gitary Anety Sęktas śpiewali ją wszyscy, a główny ton nadawał uczeń Vd Filip Marzejon. Akcję co roku aktywnie wspierają rozśpiewani i roztańczeni artyści szkoły, prowadzeni ręką Bogusławy Bednarskiej, Beaty Szymkowiak i Pawła Pasztora. Występy dziewcząt z koła gimnastyki artystycznej oraz cheerleaderek czy zespołu Duet Kids 1 wniosły niewątpliwie pierwiastki dziecięcej radości, woli życia i mocy przyjaźni. Żywiołowy występ z pomponami Cheer Show, taniec W blasku fleszy, wspólne zdjęcia z gośćmi czy tworzenie symbolicznej góry grosza w układzie piramid uświadamiało uczniom, że jednym groszem można dokonać wiele.

Od 28 listopada do 5 grudnia trwa XVII już edycja akcji Góra Grosza. Zbierając drobne, uczniowie szkoły i przedszkolaki rysują plakaty, organizują inscenizacje teatralne, loterie fantowe oraz konkursy plastyczne. W trakcie tych spotkań pielęgnują dobroczynność i uczą się empatii, o czym wspominał dyrektor Sławomir Domański, dziękując Ewie Serafin, Agnieszce Skalskiej i Monice Kowalewskiej-Głogowskiej za organizację corocznych akcji. Z pewnością i tym razem, zbierając grosiki wszyscy okażą serce, bo nie ma jak dom, gdzie przyjaciele są…

Numer: 50 (1001) 2016   Autor: Teresa RomaszukKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *