Powiat mińskiSienkiewicz czytany

Rok Sienkiewiczowski obfitował w wiele uroczystości związanych ze swoim patronem. Jedną z ostatnich był konkurs pięknego czytania prozy Henryka Sienkiewicza zorganizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną w Mińsku Mazowieckim i lokalnych polonistów. W interpretatorskie szranki stanęło 101 miłośników twórczości noblisty...

Ostatnia setka

Sienkiewicz czytany / Ostatnia setka

W poprzednich latach czytano Korczaka, Tuwima, Makuszyńskiego, Twardowskiego, a w tym roku przyszła kolej na laureata Nagrody Nobla z 1905 r. - Henryka Sienkiewicza. Uczestnicy rywalizowali w czterech szkolnych kategoriach wiekowych, a w jury zasiedli bibliotekarze, poloniści i pedagodzy: Karolina Wieczorek, Renata Bakuła, Anna Popławska i Grażyna Zajdel-Padzik. 

Miłośnicy literatury mieli niebywałą okazję zaprezentować swoje talenty, popularyzować twórczość Sienkiewicza, rozwijać kulturę czytelniczą, a nade wszystkim udowodnić, że czytanie książek może być wspaniałą przygodą duchową, bez której nie da się po prostu żyć. W kategorii kl. I-III bezkonkurencyjny okazał się Antek Rosa ze SP w Dobrem, drugie miejsce zajęli Michalina Kąca z SP w Mrozach i Michał Sekular reprezentujący salezjańską podstawówkę, a trzecie miejsce przypadło Tymkowi Piotrowskiemu z SP w Jakubowie. Jury przyznało również wyróżnienie Oliwii Smolińskiej z SP w Kałuszynie. Wśród uczniów kl. IV-VI zwycięstwo należało do Anny Wilczyńskiej z SP-S, tuż za nią znaleźli się Maja Magdoń z Grzebowilka i Filip Sankowski z Cegłowa, zaś brąz przypadł w udziale Kamili Perkowskiej z SP w Halinowie. Również w tej kategorii znalazły się osoby wyróżnione: Weronika Zaboklicka z SP w Dobrem, Jakub Tkaczyk z SP Mrozy i Gabriela Radzikowska SP-5 w Mińsku.

Najlepszą w kategorii klas gimnazjalnych była Marta Obłoza z GM-2 w Mińsku, drugie miejsce zajęła Maja Nowak z GM w Kołbieli, a na trzecim uplasował się Kajetan Gorczyca z GM-S. Jury wyróżniło Karolinę Wójtowicz z Halinowa, Zuzannę Stępień z GM w Stanisławowie i Weronikę Bartczak z GM-2 w Sulejówku. Z kolei wśród licealistów i techników bezkonkurencyjny był Kajetan Łabuda z Budowlanki, tuż za nim jego kolega – Rafał Kułak. Trzecie miejsce ex aequo zajęli Natalia Mazek z SLO i Sebastian Gackowski z ZSA. Wyróżniono Natalię Bobrzyk z Macierzanki, Aleksandrę Bodecką oraz Angelikę Wichrowską z ZSE.

W czasie podsumowania konkursu laureaci pierwszych miejsc jeszcze raz przeczytali wybrany fragment utworu noblisty. Następnie grupa teatralna Teraz My zaprezentowała program artystyczny inspirowany twórczością poety. – Konkurs dowiódł, że moda na czytanie wciąż trwa. Co więcej, można być pewnym, że w przyszłym roku również nie zabraknie miłośników polskiej poezji i prozy. Jeszcze nie wiadomo, czyje utwory staną się motywem przewodnim, ale czytać będziemy na pewno – zapewniają Iwona Krasuska i Anna Popławska z mińskiej BP.

Numer: 49 (1000) 2016   Autor: Janko Fridayski

Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *