Dębe WielkieSetna Cyganka

Mieszkańcy Cyganki długo będą pamiętali jubileusz 100-lecia miejscowej szkoły podstawowej i 70-lecia nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki. Długo, bo tylu i takich gości dawno tu nie było. Nie było też takiej promocji księcia chłopów, który w roli autorytetu opiera się wszystkim ideologiom i stanom politycznym. Tak, Kościuszko to niewątpliwy bohater każdych czasów, a nowa dyrektor Małgorzata Wachowicz potrafiła przy jego pomocy wypromować swoją stulatkę...

Kosynierzy jak należy

Uroczystość rozpoczęła się mszą w Żukowie, którą celebrował ks. Zenon Wójcik. Już w kościele widoczne były sztandary zaprzyjaźnionych placówek, a wśród nich Szkoły Podstawowej im. T. Kościuszki w Długosiodle, której uczniowie pokazali, jak miły jest im patronat Kościuszki.

Gości witała dyrektor Małgorzata Wachowicz, która wręczyła wraz z uczniami – Martą Siporską i Damianem Forysiem okolicznościowe medale i podziękowania za okazane wsparcie dla szkoły przez władze powiatowe, gminne, instytucje współpracujące z oświatą, dyrektorów placówek edukacyjnych i darczyńców. Był wśród nich starosta Antoni J. Tarczyński, wójt Krzysztof Kalinowski, Mikhail Rybakov z ambasady białoruskiej, dr Leszek Krześniak z Polskiej Fundacji Kościuszkowskiej w Warszawie, plastyk Piotr Szałkowski i jeszcze nie nagrodzona nasza kamera. Wszyscy przemawiali lub głosili referaty tematyczne. I tak o ziemi rodzinnej Tadeusza Kościuszki opowiadał dr Krześniak, a Bogdan Kuć przedstawił rozwój szkoły na tle historii wsi Cyganka.

W tej atmosferze nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy z płaskorzeźbą Tadeusza Kościuszki, a uczniowie naszej szkoły zaprezentowali spektakl teatralny o patronie. Wystąpili w nim, także rodzice, nauczyciele i aktorzy z Teatru Dużych Lalek PIANK A. Po nich uczniowie z partnerskiej SP w Długosiodle przybliżyli uczestnikom uroczystości postać patrona w wokalno-słownym teatrum. Mali artyści przyjechali wraz z dyrektorką Urszulą Kmoch i nauczycielami. Publiczność była zachwycona nie tylko występami dzieci, ale także rekonstruktorów historycznych czasów Insurekcji Kościuszkowskiej. Na placu szkolnym zaprezentowano strój kosyniera i żołnierzy z epoki na koniu, sposób władania kosą w walce z wrogiem, elementy musztry, strzelania z broni prochowej i władania szablą.

Zakończeniem jubileuszowego świętowania był uroczysty bankiet urządzony przez zajazd Pod Dębem Wielkim oraz słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dodatkową atrakcją była kuchnia polowa z grochówką uwarzoną przez druhów OS P w Górkach i w Cygance.

Numer: 47 (998) 2016   Autor: J. Zbigniew Piątkowski





Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *