W tym roku obchodzimy rocznicę 1050-lecia chrztu Polski. Z tej okazji działający przy MZM Klub Idei zorganizował spotkanie z prof. Przemysławem Urbańczykiem – jednym najbardziej znanych polskich archeologów i mediewistów, żeby przedstawić naukowe spojrzenie na zagadnienie początków Polski. Wbrew pozorom jest to bowiem temat, który ciągle jeszcze pobudza do sporów i polemik
Tajemnice chrztu
Organizatorzy zapowiadali, że podczas spotkania z prof. Przemysławem Urbańczykiem pojawią się wiadomości, o których na lekcjach historii się nie uczy. Dlatego w Muzeum Ziemi Mińskiej zebrała się spora grupa zainteresowanych najdawniejszymi dziejami Polski. Punktem wyjścia była niedawno wydana książka pt. Co się stało w 966?, której autorem jest właśnie zaproszony naukowiec.
Prowadzący spotkanie Marek Mróz zachęcał do uporządkowanej dyskusji, starając się określić pewne tematy. Chrzest Polski był bowiem tylko przyczynkiem do rozmów o państwie pierwszych Piastów oraz przełamywania utartych schematów myślowych o tamtym okresie. Okazało się, że prawie każdy coś wie, ale często jest to wiedza nieuporządkowana i czerpana z artykułów czy książek o wątpliwej wartości naukowej.
Profesor Urbańczyk chętnie odpowiadał na każde pytanie. Często też przyznawał, że niektóre z przyjmowanych przez ogół faktów historycznych opierają się tylko na domysłach i spekulacjach. Tak jest z samym chrztem Mieszka. Nie istnieją bowiem żadne źródła współczesne temu wydarzeniu, które by o nim mówiły, a tym bardziej nie podają roku 966. Nie oznacza to oczywiście, że nasza wiedza oparta jest na fałszu, ale wobec nielicznych źródeł historycy muszą także budować jak najbardziej wiarygodne hipotezy. Gość przedstawił też kilka swoich teorii. Od pewnego czasu głosi on tezę, iż Piastowie byli potomkami elit, a być może nawet dynastii rządzącej państwem wielkomorawskim. Potwierdzenia tych podejrzeń oczekuje on w badaniach genetycznych.
Zebranych interesowała nie tylko kwestia chrztu sprzed tysiąca pięćdziesięciu lat. Pytali też o wiarygodność źródeł historycznych, zakopane skarby, wikingów na ziemiach polskich, wyczytane gdzieś historyczne sensacje czy pochodzenie Słowian oraz wiele innych kwestii.
Czas był jednak nieubłagany i prowadzący spotkanie Marek Mróz musiał ogłosić koniec wtorkowej dyskusji. Organizatorzy już zapowiadają, że w niedalekiej przyszłości zaproszą gościa,który opowie więcej o domniemanych związkach dynastii Piastów z wikingami. W kameralnej atmosferze znów będzie można posłuchać o dawno minionych wiekach. Oby było ciekawie – przynajmniej tak, jak podczas wtorkowego spotkania, w którym profesor Urbańczyk roztoczył przed zebranymi całe bogactwo średniowiecza. A nie wszystko zostało jeszcze o nim powiedziane.
Numer: 47 (998) 2016 Autor: (łk)
Komentarze
DODAJ KOMENTARZ