Powiat mińskiPowiat wspomnień

Jak zebrać wspomnienia uczniów i nauczycieli z dawnych lat? Okazało się, że najlepiej w formie konkursu z nagrodami, który miałby na celu zebranie wspomnień, aby przedstawić nimi dzieje i realia szkoły w minionych latach, ocalić od zapomnienia dorobek, wartości i doświadczenia minionych pokoleń uczniów i nauczycieli oraz wykorzystać je we współczesnej edukacji. Właśnie ogłoszono wyniki tej wspomnieniowej rywalizacji...

Belfry z konserwy

Powiat wspomnień / Belfry z konserwy

Laureatami zostali młodsi i starsi fani oświaty. I tak wśród uczniów należy do nich Mikołaj Jarzyna za przedstawienie roli nauczycielki w życiu jego babci, Martyna Kowalczyk - wywiad z liczącą ponad 90 lat osobą na temat szkoły z czasów przed i po 1939 r., Wiktoria Piotrowska za opis realiów nauki szkolnej babci, Klaudia Wicik za porównanie szkoły babci ze szkołą współczesną i Klaudia Karpińska za historię szkoły w Stojadłach.

Sześcioro dorosłych laureatów to Zdzisław Ćmoch za opracowanie dziejów nauczycieli i ich pracy w Dębem Małym w latach 1906-1939, Ewa Karaś za przedstawienie wielopokoleniowej tradycji szkoły oraz elementów, które łączą wychowanie ucznia w szkole i w domu oraz Irmina Matyjasek-Jałowiecka za wspomnienia, które zwracają uwagę na wpływ kontaktów między nauczycielami na ich rozwój zawodowy. Także Teresa Romaszuk za przedstawienie własnej pracy z dziećmi, aby nauka sprawiała radość, Jadwiga Tyc za wspomnienia, które ilustrują jak ważna jest rola nauczyciela i rodziców w procesie kształcenia zgodnym z wolą, zainteresowaniami i talentami ucznia, Anna Wierzbicka za wielostronne opisanie pracy szkoły w Kałuszynie i jej nauczycieli od lat pięćdziesiątych XX wieku po współczesne z uwzględnieniem osobistych przeżyć i refleksji.

Jury w składzie Alicja Dębowska, prof. Maria Ekiel-Jeżewska (przewodnicząca), Tadeusz Gnoiński, Anna Goc, Anna Kazimierowicz, Janusz Kuligowski, Anna Popławska, Beata Rechnio i Damian Sitkiewicz przyznało poza konkursem uznanie Weronice Owczarskiej za wskazanie w atrakcyjnej formie komiksu elementów pracy nauczyciela, które uczeń postrzega jako istotne.

Nagrodzone prace konkursowe zostaną wydrukowane w Roczniku Mińskomazowieckim 2017, pokazane na wystawie czasowej w galerii biblioteki pedagogicznej oraz będą udostępniane przez Muzeum Ziemi Mińskiej w ramach programu edukacyjnego ekspozycji stałej pt. Jak żyli nauczyciele w II Rzeczypospolitej?

Numer: 46 (997) 2016   Autor: Janko FridayskiKomentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *