Mińsk MazowieckiMiasto inwestycji

Z wielka pompą świętowano powrót szkoły artystycznej do siedziby przy ul. Armii Ludowej. Tymczasem na salę koncertową trzeba poczekać jeszcze co najmniej  pół roku. Tuż przed fetą podpisano umowę na jej wyposażenie warte około 6,5 mln zł. Miejscy fachowcy znów nie podają konkretów, by nie musieć się z nich potem tłumaczyć. I do tego kłamią, że całość inwestycji zamknie się w kwocie 17 mln zł. Suma jest znacznie większa, a po przegranej sprawie z Hiszpanami może wzrosnąć do 25 milionów...

Cenny bunkier

Miasto inwestycji / Cenny bunkier

Na razie skrzydło, w którym znajduje się sala koncertowa, jest szarym bunkrem. Docelowo ma pomieścić 386 osób na parterze oraz 31 osób na dwóch balkonach wyposażone jest w odrębną infrastrukturę – szatnie, węzły sanitarne, garderoby oraz zaplecze techniczne, dzięki czemu może funkcjonować niezależnie od pracy szkoły.
– Właśnie tak została zaprojektowana, aby służyć zarówno szkole artystycznej jak i szerokorozumianej społeczności lokalnej – twierdzi Jakubowski, podając na witrynie miasta jej dane technologiczne i użytkowe.
I tak wyposażenie akustyczne i technologiczne będzie umożliwiało, oprócz prowadzenia zajęć typowych dla szkoły muzycznej, realizowanie wielu imprez jak akustyczne koncerty bez wykorzystania nagłośnienia, występy teatralne, projekcje filmowe, konferencje, prelekcje i spotkania szkoleniowe oraz festiwale i przeglądy piosenki.
Będzie to możliwe dzięki zainstalowaniu specjalnych rozwiązań umożliwiających przestrajanie akustyki na potrzeby poszczególnych wydarzeń.
Aby osiągnąć tak wysokie parametry akustyczne dobrano precyzyjnie okładziny akustyczne, konstrukcję podłogi estrady i fotele na widowni.
Sala zostanie wyposażona w cyfrowy system projekcji filmowej zgodny ze standardem DCI, dzięki czemu możliwe będzie organizowanie projekcji filmowych, w tym premierowych. Zgodnie z najnowszymi trendami obiekt będzie mógł wyświetlać filmy również w wersji 3D w trybie polaryzacyjnym, czyli jak w multipleksach.
System nagłośnienia koncertowego będzie wykorzystywał standardowe współczesne komponenty elektroakustyczne tj. konsoletę cyfrową, cyfrowe przesyłanie sygnałów fonicznych pomiędzy urządzeniami, mikrofony bezprzewodowe z transmisją cyfrową i zestawy głośnikowe typu line array. Podstawowe oświetlenie estradowe sali dobrano w pierwszej kolejności zgodnie z potrzebami występów uczniów szkoły. Dodatkowe oprawy oświetleniowe będą umożliwiały również realizację oświetlenia estradowego podczas koncertów artystów przyjeżdżających na zaproszenie.
Wyposażenie technologiczne sali jak oświetlenie estradowe, ekran kinowy, głośniki koncertowe, kurtyna, kulisy, dekoracje, zostaną podwieszone pod sufitem akustycznym i będzie umożliwiała obsłudze sali pełne przezbrojenie wnętrza z trybu realizacji zajęć szkolnych do trybu koncertowego lub kinowego w ciągu około godziny.
Co ciekawe, do zrealizowania technologii zostanie wykorzystane 26 km różnego rodzaju kabli, 150 źródeł światła, 94 głośniki oświetleniowych i 64 mikrofony.
I jeszcze ciekawsze, że dzięki przyjętym rozwiązaniom organizowanie popołudniowych/ wieczornych koncertów i projekcji dla mieszkańców miasta i okolic nie będzie kolidowało z codziennymi zajęciami szkoły i pozwalało na zrealizowanie całkowicie różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych, które z uwagi na odmienne wymagania i potrzeby zazwyczaj są realizowane w różnych budynkach.
Jakież to piękne, tylko dlaczego tak drogie. Gdyby radni o wszystkim wiedzieli, na pewno nie dopuściliby do takiego marnotrawstwa pieniędzy. Na razie tylko dopytują, dlaczego Jakubowski rozpisuje inwestycje na raty, dlaczego kilka przetargów i dlaczego tak drogo... Odpowiedź jest prosta - Jakubowski wszystko robi drogo i na pokaz, by miał się czym chwalić przed kolejnymi wyborami.

Numer: 37 (988) 2016   Autor: Janko Fridayski



Komentarze

DODAJ KOMENTARZ

Wpisz nick.

Nick *

Nieprawidłowy adres e-mail.

Adres e-mail *

Wpisz treść wiadomości.

Treść wiadomości *